Dlaczego warto wdrożyć elektroniczny obieg dokumentów w firmie ?

Skomplikowane wdrożenie, konieczność dostosowania procesów, ograniczenie do obiegu dokumentów w narzucony przez oprogramowanie sposób oraz bunt pracowników przeciwnych zmianie ich dotychczasowego sposobu pracy. Tak wielu menedżerów wyobraża sobie wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów. Aplitt własnym przykładem dowodzi, że może być inaczej.

Elektroniczny Obieg Dokumentów – dlaczego?

Kilka lat temu zespół pracowników Aplitt, trójmiejskiej firmy informatycznej stanął przed trudną decyzją wyboru i wdrożenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów (EOD). Jak wspomina Marcin Golas, prezes firmy:

cudzysłówWdrożenie cyfrowego obiegu dokumentów było dla mnie podstawą racjonalnego zarządzania. Żyjemy w czasach, w których papier odchodzi do lamusa. Nie chodzi tylko o jego koszt, ale o ergonomię działania firmy. Nowoczesne rozwiązania skracają czas trwania procesów, zapewniają porządek i pełną kontrolę nad obiegiem dokumentów, których wraz z rozwojem firmy przybywa.

Marcin Golas | Prezes APLITT

Choć nie wszyscy pracownicy z entuzjazmem podchodzili do wdrożenia, to jednak finalnie  właśnie te osoby są dziś jego największymi zwolennikami (Sam ZOBACZ!). Głównie dlatego, że same mogą proponować kierunek jego rozwoju, a pomysłów na to nie brakuje.

cudzysłów Głównym atutem rozwiązania, z którego korzystamy, a dziś wdrażamy w innych firmach, jest możliwość samodzielnego dostosowania systemu do potrzeb firmy

mówi Artur Augustyniak, specjalista Aplitt ds. wdrożeń elektronicznego obiegu dokumentów.

cudzysłów Dostępne na rynku rozwiązania w większości mają zdefiniowane procesy, nie odzwierciedlające faktycznych potrzeb firmy. A przecież to system powinien dostosować się do firmy, nie na odwrót. Organizacje się rozwijają, a procesy zmieniają. Dlatego ważne jest, by system był na to przygotowany. Zadbaliśmy więc o to, by taką możliwość mieli klienci korzystający z naszej platformy elektronicznego obiegu dokumentów, którzy przy minimalnych umiejętnościach – mogą sami definiować i redefiniować obiegi dokumentów w swojej firmie. Bez naszego udziału, bez dodatkowych kosztów.

Cyfryzacja dokumentów przynosi pieniądze

System elektronicznego obiegu dokumentów Aplitt pozwala m.in. szybko sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się interesujący nas dokument w firmie. Dotyczy to zarówno dokumentacji księgowej jak i kadrowej, np. wniosków urlopowych, list obecności, czy wniosków o dofinansowania. Wystawianie faktur jest szybsze, kontrola płatności jest lepsza niż w przeszłości i podobnie jest też z zatwierdzaniem dokumentów.

cudzysłówDzięki EOD czas przetwarzania dokumentów w firmie znacząco się skraca. Podam przykład zarządzania telefonami służbowymi około 400 pracowników. Wcześniej proces wydania pracownikowi nowego aparatu trwał około 40 minut. Teraz, gdy cały ten proces odbywa się w aplikacji, zajmuje nam to jedynie 3-4 minuty. Dzięki temu możemy skoncentrować się na pracy, czyli tym, co przynosi nam pieniądze, a czas na administrację ograniczyć do niezbędnego minimum.

Marcin Golas | Prezes APLITT

ZOBACZ jak system Elektronicznego Obiegu Dokumentów pomógł naszym księgowym, lub SPRAWDŹ co o EOD mówi Iza, nasza starsza specjalistka ds. personalnych.

Dowiedz się więcej!

 • ile może trwać wdrożenie w mojej firmie?
 • ile to kosztuje?
 • jakie są możliwości integracji?
 • czy zapewniamy wsparcie powdrożeniowe?
Skontaktuj się!

Elektroniczny Obieg Dokumentów zastąpi inne aplikacje

System EOD wdrażany przez Aplitt doczekał się też już autorskich rozwiązań, które z powodzeniem mogą zastąpić inne dodatkowe aplikacje do rezerwacji aut służbowych czy też rezerwacji hot desk dla pracujących w trybie hybrydowym. EOD bardzo dobrze sprawdził się też w roli repozytorium ISO, który pozwala dużo szybciej i łatwiej tworzyć i archiwizować dokumentację ISO, rejestrować i akceptować jej edycje, oraz nadzorować dystrybucję dokumentów w ramach komórek organizacyjnych.

cudzysłów Często na etapie wstępnych rozmów z klientami spotykamy się z zarzutem, że proponowane przez nas rozwiązanie jest zbyt kosztowne. Na szczęście zmieniają zdanie, gdy zorientują się jak wiele możliwości daje system i jak wiele pozwoli zaoszczędzić na inwestycjach w inne aplikacje – mówi Artur Augustyniak – Tym bardziej widząc, że na ich oczach, w ciągu kilku minut jestem w stanie utworzyć podstawowy proces obiegu faktur bazując na strukturze ich własnej firmy. Właśnie dlatego stawiamy na spotkania prezentacyjne. Dopiero wtedy każdy jest w stanie przekonać się jak wyjątkowy jest ten system.

Praca zdalna a Elektroniczny obieg dokumentów

Pandemia koronawirusa wymusiła na biznesie istotne zmiany. Wiele firm nie było na nie gotowych. Nikt nie spodziewał się jeszcze wtedy, że zmiany będą tak istotne i – z powodu ciągłego zagrożenia – zostaną wdrożone już praktycznie na stałe.

Jak mówi Marcin Golas, firma Aplitt nie odczuła zmiany trybu pracy.

cudzysłówChociaż wcześniej nie praktykowaliśmy pracy zdalnej, to w ciągu dwóch dni od momentu zarekomendowania tego modelu udało się nam ją wdrożyć. To głównie zasługa systemu elektronicznego obiegu Dokumentów. Już wcześniej większość obiegów dokumentów było w systemie, a papier, jeśli już w naszej firmie się pojawiał, to jedynie na etapie pism przychodzących od firm, z którymi współpracujemy. To jednocześnie oznaczało, że właściwie nic nie zmuszało naszych pracowników do pracy przy biurkach i dotyczy to także osób zatrudnionych w dziale księgowości czy HR. Faktury, wnioski o zatrudnienie, o dofinansowanie okularów, o udział w sportowym programie benefitowym… wszystkie dokumenty od wprowadzenia poprzez akceptację przełożonych po archiwizację obsługujemy w systemie. Pandemia udowodniła nam, że pracownicy, także ci administracyjni nie potrzebują biurka, szafy na dokumenty, czy fizycznego dostępu do archiwum, bo wszystko to mieli w zasięgu ręki w swoich komputerach.

Marcin Golas | Prezes APLITT

Cyfryzacja firmowej dokumentacji jest też istotna z punktu widzenia zarządczego. Dzięki temu każdy menadżer może bezpośrednio kontrolować i zarządzać pracą swojego działu z dowolnego miejsca na świecie. To znaczne ułatwienie, ale i duży atut w kontekście rekrutacji, gdzie lokalizacja zamieszkania i zatrudnienia coraz częściej nie są ze sobą spójne.

Cyfryzacja dokumentacji

Intuicyjny, konfigurowalny i łatwy do synchronizacji z innymi firmowymi aplikacjami system elektronicznego obiegu dokumentów to oczywiście podstawa. Należy jednak pamiętać, że cyfryzacja to stały i zdaje się, że już nieunikniony proces dla wszystkich firm, które nadal chcą pozostać konkurencyjne. Ideę paperless, która ma nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne znaczenie wspiera dziś coraz więcej aplikacji i narzędzi. W ofercie firmy Aplit znajdują się także m.in.:

 • DSS – narzędzie spełniające wszystkie formalne wymogi kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dodatkowo wzbogacone funkcją zautomatyzowania procesu podpisywania dużych ilości dokumentów,
 • BioSign – dzięki dodatkowemu tabletowi, najbardziej wiarygodna metoda podpisu biometrycznego dokumentów, umożliwiająca zapamiętanie również takich danych jak nacisk pióra, czy dynamikę podpisu,
 • QMS – jedyna w Polsce aplikacja dedykowana audytorom do planowania, zarządzania i przeprowadzania wewnątrzfirmowego audytu.
 • DSS – narzędzie spełniające wszystkie formalne wymogi kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dodatkowo wzbogacone funkcją zautomatyzowania procesu podpisywania dużych ilości dokumentów,
 • ADE – trwały nośnik z kryptograficznie gwarantowanym brakiem możliwości modyfikacji dokumentów oraz umożliwiający przechowywanie dokumentów „on chain”. To rozwiązanie pozwala zupełnie zrezygnować z papierowej wysyłki wszelkich dokumentów do klientów.

IT z ludzką twarzą

Już od ponad 26 lat działamy na rynku IT w Polsce. Stale badamy zachodzące zmiany i, bazując na własnym doświadczeniu, wdrażamy najlepsze i najbardziej przydatne na rynku rozwiązania, głównie w sektorze bankowym i finansowym. Działamy zgodnie z mottem  „Human face of IT”, dlatego tak dużą wagę przykładamy do tego, by coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania były coraz prostsze i coraz bardziej intuicyjne. By po prostu były dla ludzi.

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ
Summary
Elektroniczny obieg dokumentów w firmie | System EOD
Article Name
Elektroniczny obieg dokumentów w firmie | System EOD
Description
Elektroniczny Obieg Dokumentów usprawni wiele procesów i zastąpi inne aplikacje. Jakie narzędzia pozwolą na pełną cyfryzację biura?
Author
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.

  Tomasz Piotrowski | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Tomasz Piotrowski | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  W Aplitt zajmuje się głównie rozwojem komunikacji wewnętrznej poprzez firmowy serwis informacyjny i cykliczne spotkania pracowników. Współtworzył produkty innowacyjne, gdzie odpowiadał za przygotowania interfejsów użytkownika. Prywatnie dziennikarz ogólnopolskiego medium, konferansjer i organizator imprez kulturalnych.

  Zobacz także:

  thumb image

  2 sierpnia 2023

  Elektroniczny Obieg Dokumentów w firmie Asekuracja – case study


  Czytaj
  thumb image

  2 marca 2022

  Elektroniczny Obieg Dokumentów – co musisz wiedzieć


  Czytaj
  thumb image

  9 grudnia 2022

  Elektroniczny Obieg Dokumentów w sektorze finansowym


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy:

  Summary
  Elektroniczny obieg dokumentów w firmie | System EOD
  Article Name
  Elektroniczny obieg dokumentów w firmie | System EOD
  Description
  Elektroniczny Obieg Dokumentów usprawni wiele procesów i zastąpi inne aplikacje. Jakie narzędzia pozwolą na pełną cyfryzację biura?
  Author
  Publisher Name
  APLITT. Human Face of IT
  Publisher Logo