O czym jest ten artykuł:

1 maja 2024 roku otrzymaliśmy kolejny certyfikat Premium Partnera Zabbix, a to oznacza, że możemy pochwalić się jednym z najdłuższych staży partnerstwa w Polsce (nieprzerwanie od 2019 roku).

To okazja do podsumowania kilkunastu lat doświadczeń wdrożeniowych i analizy popularnych przekonań o Zabbix, jednym z najpopularniejszych rozwiązań do monitorowania IT opartych na licencji open source.

Fakty czy mity?

#1: Każdy, kto chce może zostać Premium Partnerem Zabbix

MIT. Gdy zadaliśmy to pytanie producentowi, usłyszeliśmy, że gdyby zaakceptował każdą propozycję partnerstwa, miałby ponad 1500, a nie 250 partnerów. Premium Partnerów jest na świecie tylko 26 i są to firmy, które naprawdę specjalizują się w monitoringu IT i mają realny wpływ na rozwój produktu.

Oprócz potwierdzających doświadczenie wysokich przychodów z realizacji usług w ramach wdrożenia i rozwoju systemów monitoringu IT Zabbix, Premium Partner musi prowadzić szkolenia autoryzowane i zapewnić w zespole odpowiednią liczbę specjalistów z certyfikatem Zabbix Certified Specialist, Zabbix Certified Professional, Zabbix Certified Trainer (w Aplitt mamy 2 trenerów).

Dodatkowo aktywnie edukować społeczność administratorów Zabbix, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i pomyślnie przejść weryfikację firmy pod kątem prawnym.

#2: Zabbix jest rozwiązaniem open source, ale nie jest prosty

FAKT. Rozwiązania typu open source są często postrzegane jako łatwe w użyciu. W przypadku Zabbix tak nie jest, ponieważ składa się z wielu komponentów — podsystemów, bibliotek, interfejsów, integracji, których obsługa wymaga dogłębnego zrozumienia. Zwłaszcza gdy organizacja stawia czoło bardziej złożonym problemom lub ma specjalne wymagania.

#3: Firma wybrała open source, aby nie płacić

FAKT / MIT. Monitorowanie IT zazwyczaj nie jest pierwszym priorytetem w budżecie klienta. Firma zawsze najpierw zainwestuje w infrastrukturę, potem w oprogramowanie wspierające biznes i dopiero na końcu pomyśli o ich monitorowaniu. Jeśli wybierze rozwiązanie oparte na licencji open source to najprawdopodobniej przekonanie „wybrałem open source, aby nie płacić”, zostanie z nim na dłużej. Czasem na zawsze.

Czy takie podejście jest najlepszym rozwiązaniem? Czy to oznacza, że firma oszczędza? Czy rzeczywiście samodzielne wdrożenie i konfiguracja, a potem utrzymanie i aktualizacje Zabbix, jest bez kosztowe i równie skuteczne i  jak skorzystanie ze wsparcia lokalnego partnera producenta?

Porównajmy dwa wdrożenia systemu Zabbix o podobnej skali i stopniu złożoności. Jedno realizowane ze wsparciem specjalistów — partnera albo producenta, drugie samodzielnie.

Wdrożenie  

z partnerem

samodzielnie

czas:  

zespół:  

wielkość projektu:   

efekt:  

doświadczenie zespołu:  

około 10 dni

4+ inżynierów

określona

95%

5+ lat

około 50 dni

1 specjalista

nieokreślona

nieokreślony

żadne

przygotowane na podstawie danych udostępnionych przez producenta

Opinia ZABBIX

Korzystanie z suportu Premium Partnera Zabbix jest tańsze, szybsze i efektywniejsze niż naprawianie błędów samemu, nawet 6-krotnie.

PODSUMOWUJĄC: większość użytkowników Zabbix, którzy podejmą się samodzielnego wdrożenia, aktualizacji czy optymalizacji prawdopodobnie nie unikną dodatkowych kosztów wdrożenia i efektów nieoptymalnej konfiguracji. Koszty mogą narastać w czasie, na skutek błędów i zaniedbań.

Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że klienci nie biorą pod uwagę wszystkich czynników ryzyka, takich jak:

 • Brak wystarczającej wiedzy na temat samego rozwiązania
 • Złe nawyki – czyli odnoszenie się do doświadczenia z innymi platformami
 • Trudność w oszacowaniu czasu wdrożenia
 • Brak wystarczających zasobów
 • Wysokie prawdopodobieństwo porażki/opóźnień
 • Wysoki koszt (całkowity koszt pozyskania, instalowania, użytkowania, utrzymywania)
 • Niesatysfakcjonujące efekty

Opinia eksperta

Monitoring typu DIY zawsze będzie mniej skuteczny niż produkty specjalizujących się w nim korporacji. To kwesta zasobów.

Robert Szulist
Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT | Certyfikowany Trener i Ekspert Zabbix

W przypadku niedużych firm, w których monitorowanie odgrywa mniejszą rolę, koszty i ryzyko niepowodzeń w przypadku samodzielnego wdrożenia Zabbix są bardziej akceptowane. Eliminowanie ryzyka awarii nie ma najwyższego dla firmy priorytetu, a administratorzy są przyzwyczajeni do samodzielnego rozwiązywania problemów, korzystając zazwyczaj z wiedzy dostępnej w sieci albo certyfikowanych szkoleń.

W przypadku większych firm ryzyko poniesienia dużych kosztów jest większe. Tak jak większe są wymogi dostępności infrastruktury. Inwestycja w profesjonalne usługi to zaledwie ułamek ceny, którą duża firma zapłaciłby za licencje i usługi wdrożeniowe w przypadku płatnych rozwiązań. Inwestując we wsparcie partnera klient inwestuje w rozwój Zabbix, kompleksowe wsparcie ekspertów, możliwość budowy rozwiązań autorskich oraz długoterminową stabilność oprogramowania.

PODSUMOWUJĄC: koszty błędów i zaniedbań w utrzymaniu systemu ZABBIX będą najbardziej dotkliwe dla dużych firm. 

#4: Monitorowanie IT rozwiązuje wiele problemów, ale jego nieumiejętne użycie może wygenerować dodatkowe

FAKT. Zabbix jest narzędziem wspierającym bezpieczeństwo, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że jego nieumiejętne użycie samo w sobie może wygenerować ryzyko. Błędna konfiguracja może być istotną dziurą w systemie, a uprawnienia do konta mogą być polem do nadużyć. Informacje o stanie infrastruktury mogą ułatwić atak lub pomóc znaleźć słabe punkty zabezpieczeń firmy, a wręcz sam monitoring może być przestrzenią do wykradania danych.

Opinia eksperta

Niemożliwe jest monitorowanie wszystkich potencjalnych wektorów ataku i żaden monitoring nie zastąpi dobrych praktyk i sensowych zabezpieczeń.

Robert Szulist
Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT | Certyfikowany Trener i Ekspert Zabbix

PODSUMOWUJĄC: ważne jest, aby korzystanie z Zabbix było wspierane przez szkolenia i regularne audyty, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko i zwiększyć efektywność narzędzia.

#5: Mój Zabbix działa bez zarzutu i nie muszę nic poprawiać

MIT. Zabbix wymaga regularnej obsługi i opieki ze strony administratora, zwłaszcza w przypadku dynamicznych zmian w infrastrukturze IT, której nie zawsze towarzyszy aktualizacja systemu Zabbix. Między innymi w takich przypadkach poczucie bezpieczeństwa i kontroli, jakie daje monitoring może okazać się złudne.

Opinia eksperta

Znaczna część klientów, u których przeprowadziliśmy audyt systemu Zabbix, jest zaskoczona liczbą możliwych zmian i poprawek, jakie rekomendujemy w dokumentacji poaudytowej.

Miłosz Kortas
Kierownik Projektu

Symptomy nieprawidłowości i zaniedbań widać w każdej warstwie Zabbix. Wybrane z nich:

 • duża liczba nieobsługiwanych pozycji
 • za dużo napływających alertów
 • źle dobrane ścieżki powiadomień
 • za małe interwały pobierania danych
 • nieaktualne, niewspierane szablony i pozycje
 • ZABBIX w roli agregatora logów
 • brak dedykowanej warstwy wizualizacji
 • nieoptymalna konfiguracja szablonów
 • niewykorzystanie pulpitów
 • nieprawidłowa konfiguracja uprawnień (za dużo użytkowników)
 • niekompatybilne wersje komponentów środowiska
 • wolne ładowanie podstron
 • suboptymalna konfiguracja silnika bazy danych
 • przeszacowana/niedoszacowana ilość procesów ZABBIX serwera
 • zbyt duży rozmiar DB (archiwizacja historii zamiast trendów)
 • duża liczba błędów w logu

Najszybszą i najtańszą drogą do ulepszeń i optymalizacji jest powierzenie specjalistom z Aplitt wykonanie audytu środowiska Zabbix. Po jego wykonaniu klient otrzymuje raport, zawierający wykaz rekomendowanych zmian, niezgodności z najlepszymi praktykami i pominiętych aspektów konfiguracji. Dzięki temu klient może szybko zidentyfikować ryzyka i zyskać nową perspektywę zwiększenia efektywności, poprawy SLA monitoringu i monitorowanych usług. Bez obciążania zespołu dodatkową pracą.

Co zyskuje firma:

 • Szybsze i bardziej efektywne wdrożenie: Aplitt, jako wieloletni Premium Partner Zabbix posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę, które pozwalają na szybkie i efektywne wdrożenie systemu.
 • Redukcja kosztów związanych z błędami i nieefektywnościami: Profesjonalne wsparcie zmniejsza ryzyko błędów konfiguracji, które mogą prowadzić do kosztownych awarii i nieoptymalnego działania systemu.
 • Dostęp do wiedzy eksperckiej i najlepszych praktyk: Partnerzy Zabbix mają dostęp do najnowszych aktualizacji i najlepszych praktyk, co zapewnia, że system jest zawsze zgodny z najnowszymi standardami.
 • Zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności systemu: Profesjonalna konfiguracja i regularne audyty zmniejszają ryzyko luk bezpieczeństwa i awarii systemu.

PODSUMOWUJĄC: koszty błędów i zaniedbań w utrzymaniu systemu Zabbix będą najbardziej dotkliwe dla dużych firm. Zainwestowanie we współpracę z partnerem Zabbix może przynieść znaczące korzyści w zakresie efektywności, kosztów i bezpieczeństwa systemu monitorowania.

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

Summary
Współpraca z Premium Partnerem Zabbix
Article Name
Współpraca z Premium Partnerem Zabbix
Description
Dobra inwestycja czy zbędny wydatek?
Author
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Specjalista SEO z bagażem doświadczeń w sprzedaży B2B. absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Internetowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prywatnie fanka audiobooków, siatkówki i podcastów true crime.

  Zobacz także:

  thumb image

  26 lutego 2021

  Po co mojej firmie monitoring IT


  Czytaj
  thumb image

  14 lipca 2021

  Role użytkowników w monitoringu Zabbix


  Czytaj
  thumb image

  15 lutego 2023

  Handy Tips #9: Mapowanie wartości w Zabbix


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy:

  Summary
  Współpraca z Premium Partnerem Zabbix
  Article Name
  Współpraca z Premium Partnerem Zabbix
  Description
  Dobra inwestycja czy zbędny wydatek?
  Author
  Publisher Name
  APLITT. Human Face of IT
  Publisher Logo