Monitorować można wszystko, co jest w stanie dostarczyć dane w zrozumiałym dla Zabbixa formacie. Jednak natywne możliwości monitorowania urządzeń, sieci i zasobów, które zapewnia Zabbix, nie zawsze wystarczają. Do zadań specjalnych można zaangażować programistów i administratorów Działu Monitoringu i Projektów Rozwojowych, którzy za pomocą skryptów i bibliotek zintegrują własne rozwiązania z systemem monitoringu.

Serwery w monitoringu Zabbix to podstawa

O każdym serwerze i urządzeniu można dowiedzieć się wszystkiego, co udostępnia nam producent. Część danych uzupełnia się w Zabbixie automatycznie poprzez zakładkę „Host inventory”, jednak można się wspomóc z zewnątrz, odczytując określone parametry kontrolerów lub sprawdzając stan przełączników awaryjnego zasilania. Na potrzeby automatyzacji monitoringu dysków i quot można wdrożyć Low-level Discovery, które wyeliminuje potrzebę ręcznego dodawania poszczególnych elementów do systemu. A kiedy przestrzenie zostaną automatycznie dodane do Zabbixa, administrator może sprawdzać w regularnych odstępach czasu czy nie wystąpiły nieoczekiwane skoki w wolnym miejscu na zasobie. Istotne jest również monitorowanie stanu poszczególnych node’ów w sklastrowanych usługach. Tutaj pomoże pobieranie informacji o stanie zasobów klastra i monitoring stanu load balancerów.

Dla macierzy i zintegrowanych zasobów dyskowych na pewno przydatne będzie automatyczne wykrywanie LUN (logicznych dysków SAN) i monitoring stanu RAID. Przydatnymi rozwiązaniami jest również automatyczne wykrywanie procesów, daemonów, zliczanie ich liczby oraz generowanego przez nich obciążenia, a dla systemów Windows – monitorowanie listy dostępnych aktualizacji i czasu pozostałego do wygaśnięcia licencji. Rozbudowany monitoring stron internetowych często zalecamy zintegrowanie natywnego monitoringu WWW z testami UI, które pozwalają na pobranie ze strony dowolnych informacji i przeprowadzenie testów działania podstawowych komponentów aplikacji.

Co nas ogranicza

Ogranicza nas tylko zapotrzebowanie Klienta. Zewnętrzne testy można zastosować np. do informowania o przerwach w dostawach prądu na podstawie strony dostawcy lub prostszych zadań jak sprawdzanie odpowiedzi serwera na określone zapytania klienta albo logowanie do panelu użytkownika przy użyciu podanych poświadczeń. Administratorzy witryn internetowych powinni zadbać o mnóstwo kwestii, z którymi może pomóc Zabbix, np. monitorowanie nieprawidłowości w działaniu SSL, wygasających certyfikatach, nieprawidłowym wyświetlaniu strony na urządzeniach mobilnych czy chociażby długim czasie ładowania witryny.

Adam Kłodnicki, Aplitt

Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

 • proof of concept, czyli wdrożenie prezentacyjnej wersji systemu Zabbix
 • konsultacje w zakresie konfiguracji monitoringu i automatyzacji infrastruktury
 • monitoring IT 24/7
 • wsparcie powdrożeniowe w tym autoryzowane wsparcie producenta
 • szkolenia użytkownika

Zaawansowany monitoring aplikacji

W dalszym ciągu mnóstwo aplikacji biznesowych to programy desktopowe, a te także wymagają uwagi i monitorowania. Niezależnie czy są to stare systemy korporacyjne czy współczesne aplikacje CRM, monitorować można wszystko, co udostępniają w logach programiści – począwszy od stanu poszczególnych zadań, aktualności bibliotek DLL w stosunku do wydanej przez producenta aktualizacji, a skończywszy na weryfikacji plików i ich modyfikacji w folderach.

Monitoring łącz

Żadna organizacja nie może funkcjonować bez ciągłego połączenia z Internetem. Ponadwymiarowe monitorowanie stabilności działania łącza i niektórych urządzeń sieciowych mogą zapewnić skrypty, które sprawdzą, czy punkty dostępowe są faktycznie dostępne z wielu źródeł lub, czy prawidłowo rozwiązywane są adresy domenowe poszczególnych aplikacji. Przy pomocy innych narzędzi można również sprawdzać i informować o otwartych portach UDP/TCP na określonych urządzeniach.

Zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami

Organizowanie pracy wielu zespołów zgodnie z normami bezpieczeństwa informacji wymaga dużego nakładu pracy – od zarządzania kontami użytkowników, domenami, po dostępy do poszczególnych serwerów, zasobów i aplikacji. Zewnętrzne rozwiązania DMiPR pozwalają na monitorowanie członków poszczególnych grup w usługach katalogowych, sprawdzanie list ACL, wykrywanie zmian w lokalnych grupach użytkowników oraz monitorowanie zmian uprawnień do udziałów sieciowych.

Bezpieczeństwo

Monitorowanie użytkowników i uprawnień wewnątrz organizacji to jedna sprawa, a co z zagrożeniami z zewnątrz? Dodatkowe moduły pozwalają na weryfikowanie połączeń przychodzących zgodnie z Real-time Block Lists oraz informowanie administratorów o podejrzanym ruchu sieciowym.

Monitoring monitoringu

Zabbixa można zaangażować też w monitorowanie… samego siebie! Zewnętrzne rozwiązania pozwalają bezpiecznie rozszerzać monitoring wewnątrz organizacji bez zaniedbywania prawidłowego funkcjonowania Zabbixa. Warto czasami wspomóc się replikacją i monitoringiem działania replikacji konfiguracji systemu, jeżeli korzysta się z więcej niż jednej instancji lub środowiska zapasowego. A posiadając więcej niż jeden system monitoringu, żeby zebrać wszystkie informacje w całość, można wtedy również monitorować ilość powiadomień na poszczególnych instancjach.

Summary
Skrypty zewnętrzne Zabbixa
Article Name
Skrypty zewnętrzne Zabbixa
Description
Czyli gdzie system nie może, tam ludzi pośle.
Author
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.
  Krzysztof Wilczyński | Programista ds. monitoringu infrastruktury IT w Aplitt
  Krzysztof Wilczyński | Programista ds. monitoringu infrastruktury IT w Aplitt
  Zabbix 5.0 Certified Specialist, Zabbix 4.0 Certified Professional i programista aplikacji webowych. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Studia wschodnie, ze specjalizacją jęz. rosyjski i chiński. Pasjonat języków, poprawiania po kolegach dokumentacji systemowej i tłumaczenia im, dlaczego nie powinni pisać "Witam" na początku maila.

  Zobacz także:

  thumb image

  1 czerwca 2021

  Jak stworzyć własny monitoring IT z Zabbix?


  Czytaj
  thumb image

  6 grudnia 2023

  Monitoring IT ZABBIX w bankowości


  Czytaj
  thumb image

  26 lutego 2021

  Po co mojej firmie monitoring IT


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy:

  Summary
  Skrypty zewnętrzne Zabbixa
  Article Name
  Skrypty zewnętrzne Zabbixa
  Description
  Czyli gdzie system nie może, tam ludzi pośle.
  Author
  Publisher Name
  APLITT. Human Face of IT
  Publisher Logo