Po co mojej firmie monitoring IT

Czego tak naprawdę Klient wymaga od dostawcy systemu monitoringu? Większość z nich oczekuje braku przestoju w wykupionej usłudze, dlatego każda firma rekomenduje rozwiązania oparte na HA (High Avalibility), czyli wysokiej dostępności. A co jeśli to za mało? Błąd w poprawnym działaniu redundantnej usługi np. awarię klastra serwerów bazodanowych po nieoczekiwanym restarcie jednego node’a pełniącego rolę „master”. Klient martwi się, że ma nieaktualne dane w aplikacji, bądź całkowicie nie ma możliwości pracy na systemie.

Od czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo

Administrator IT, naprawiający taką awarię, musi przejrzeć wszystkie możliwości jakie się wydarzyły, by znaleźć, a następnie wyeliminować problem. Taka czynność zajmuje bardzo dużo czasu, a przez to firma, dla której Administrator IT świadczy usługi, naraża swój wizerunek względem swojego Klienta lub przyszłych Klientów. Powyższy proces może przyspieszyć rozbudowany monitoring Infrastruktury IT.

Jako specjalista ds. monitoringu rekomenduję w takim przypadku weryfikację dostępności protokołu ICMP pomiędzy serwerem aplikacyjnym a klastrem bazodanowym, dostępność otwartych i koniecznych do komunikacji portów w systemie) sprawdzanie dostępności wszystkich nodów klastra oraz monitoring serwera bazodanowego, który pełni rolę „master” w klastrze. Dzięki takim informacjom, administrator szybko potrafi namierzyć przyczynę awarii, co zdecydowanie skraca czas naprawy, minimalizuje czas reakcji, a SLA zostaje zachowane. Usługa sprzedana Klientowi zostaje szybko przywrócona do działania, a wizerunek firmy pozostaje zachowany.

Rysunek1 przykład awarii Po co mojej firmie monitoring IT Blog ekspertów IT

Zarejestrowanych mamy 1 mln użytkowników. I dla celów symulacyjnych przyjmijmy, że w ciągu 10 min co dziesiąta osoba kliknie w reklamę.

1 000 000 / 10 = 100 000 (ilość użytkowników klikających w reklamę w ciągu 10 min)
100 000 * 0,10 zł = 10 000 zł (zysk z uzyskanych reklam w ciągu 10 min). Nagle ma miejsce nagła sytuacja, gdzie jeden z serwerów traci połączenie z bazą danych.

Rysunek2 przykład awarii Po co mojej firmie monitoring IT Blog ekspertów IT

Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

  • proof of concept, czyli wdrożenie prezentacyjnej wersji systemu Zabbix
  • konsultacje w zakresie konfiguracji monitoringu i automatyzacji infrastruktury
  • monitoring IT 24/7
  • wsparcie powdrożeniowe w tym autoryzowane wsparcie producenta
  • szkolenia użytkownika
Skontaktuj się!
×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ

Obsługa awarii bez systemu monitoringu

Co piąty użytkownik nie ma połączenia z bazą danych, co powoduje brak możliwości zalogowania się do naszej strony.

10 000 zł / 5 = 2 000 zł (straty w ciągu 10 min z powodu awarii).

Administrator bez monitoringu musi zweryfikować poprawność działania każdego z pięciu serwerów, co wydłuża czas awarii nawet do kilku godzin! A to zwiększa poniesione przez firmę straty pieniężne do bardzo dużych wartości!

Dzięki zaawansowanemu monitoringowi administrator jest w stanie szybko namierzyć problem na konkretnym serwerze. System monitorowania bezpośrednio wskaże, na którym z serwerów jest problem z dostępnością bazy danych i jest w stanie naprawić problem w ciągu kilku minut.

Który system monitoringu wybrać

Obecnie na rynku jest bardzo dużo oprogramowań służących do monitorowania infrastruktury IT: Nagios, Prometeus, IBM Tivoli, itp. Jednym z nich jest wykorzystywany przez firmę Aplitt, najpopularniejszy na świecie system Zabbix, z którego mamy wielu certyfikowanych profesjonalistów i ekspertów.

Summary
Po co mojej firmie monitoring infrastruktury?
Article Name
Po co mojej firmie monitoring infrastruktury?
Description
Od czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo firmy, obsługa awarii bez systemu monitoringu infrastruktury, jaki system monitoringu wybrać?
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

Imię i nazwisko*:
Firma*:
Telefon*:
E-mail*:
Proszę, aby doradca firmy Aplitt sp. z o.o. skontaktował się ze mną w sprawie Zabbixa.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi telefonicznie, poprzez e-mail / sms materiałów handlowych i marketingowych dotyczących innych produktów z oferty Aplitt sp. z o.o. oraz produktów partnerów, których Aplitt jest dystrybutorem.Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi telefonicznie, poprzez e-mail / sms materiałów handlowych i marketingowych dotyczących innych produktów z oferty Aplitt sp. z o.o. oraz produktów partnerów, których spółka Aplitt jest dystrybutorem.

Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Mateusz Dampc Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury
Mateusz Dampc Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury
Zabbix 3.0 & 4.0 & 5.0 Certified Professional z kilkuletnim doświadczeniem w administracji systemami Windows i Linux. Absolwent WSB w Gdańsku na kierunku Informatyka, ze specjalizacją Inżynieria Sieci Komputerowych. Student Zarządzania na WSB ze specjalizacją Zarządzanie projektami i usługami IT. Prowadzi szkolenia autorskie Zabbix.

Napisz do mnie:

Zobacz także:

thumb image

21 czerwca 2020

Słowniczek podstawowych pojęć dla Zabbix


Czytaj
thumb image

14 lipca 2021

Skrypty zewnętrzne monitoringu Zabbix


Czytaj
thumb image

18 października 2020

Jakie awarie wykrywa monitoring Zabbix


Czytaj

Obejrzyj nasze filmy:

Summary
Po co mojej firmie monitoring infrastruktury?
Article Name
Po co mojej firmie monitoring infrastruktury?
Description
Od czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo firmy, obsługa awarii bez systemu monitoringu infrastruktury, jaki system monitoringu wybrać?
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo