Powrót do bloga

Monitoring | 26 listopada 2019

Po co mojej firmie monitoring IT?

5 powodów, żeby wdrożyć ZabbixaO czym przeczytasz w artykule:

> po co Ci monitoring
> jakie są koszty awarii
> jaki monitoring wybrać

Od czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo? Warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę Klient wymaga od dostawcy. Większość z nich oczekuje braku przestoju w wykupionej usłudze, dlatego każda firma rekomenduje rozwiązania oparte na HA (High Avalibility), czyli wysokiej dostępności. A co jeśli to za mało?

Blog ekspertów IT, Po co mojej firmie monitoring IT

Co można przez to rozumieć?

Błąd w poprawnym działaniu redundantnej usługi np. awarię klastra serwerów bazodanowych po nieoczekiwanym restarcie jednego node’a pełniącego rolę „master”. Klient martwi się, że ma nieaktualne dane w aplikacji, bądź całkowicie nie ma możliwości pracy na systemie.

Administrator IT, naprawiający taką awarię, musi przejrzeć wszystkie możliwości jakie się wydarzyły, by znaleźć, a następnie wyeliminować problem. Taka czynność zajmuje bardzo dużo czasu, a przez to firma, dla której Administrator IT świadczy usługi, naraża swój wizerunek względem swojego Klienta lub przyszłych Klientów. Powyższy proces może przyspieszyć rozbudowany monitoring Infrastruktury IT.

W jaki sposób?

Jako specjalista ds. monitoringu rekomenduję w takim przypadku weryfikację dostępności protokołu ICMP pomiędzy serwerem aplikacyjnym a klastrem bazodanowym, dostępność otwartych i koniecznych do komunikacji portów w systemie) sprawdzanie dostępności wszystkich nodów klastra oraz monitoring serwera bazodanowego, który pełni rolę „master” w klastrze. Dzięki takim informacjom, administrator szybko potrafi namierzyć przyczynę awarii, co zdecydowanie skraca czas naprawy, minimalizuje czas reakcji, a SLA zostaje zachowane. Usługa sprzedana Klientowi zostaje szybko przywrócona do działania, a wizerunek firmy pozostaje zachowany.

Case study

Przyjmijmy też taką sytuację: jako firma posiadamy wysoce rozwinięty serwis internetowy z dużą liczbą reklam, na których firma zarabia 0,10 zł po każdorazowym kliknięciu przez użytkownika. Serwis jest utrzymany na 5-ciu serwerach aplikacyjnych z zachowaniem LoadBalance typu Roundrobin (pierwszy użytkownik po wpisaniu adresu URL w przeglądarce korzysta z pierwszego serwera aplikacyjnego, drugi do drugiego, …, szósty do pierwszego, itd.) i każdy z tych serwerów ma połączenie z bazą danych z loginami i hasłami.

Zarejestrowanych mamy 1 mln użytkowników. I dla celów symulacyjnych przyjmijmy, że w ciągu 10 min co dziesiąta osoba kliknie w reklamę.
1 000 000 / 10 = 100 000 (ilość użytkowników klikających w reklamę w ciągu 10 min)
100 000 * 0,10 zł = 10 000 zł (zysk z uzyskanych reklam w ciągu 10 min). Nagle ma miejsce nagła sytuacja, gdzie jeden z serwerów traci połączenie z bazą danych.

Efekt?

Co piąty użytkownik nie ma połączenia z bazą danych, co powoduje brak możliwości zalogowania się do naszej strony.
10 000 zł / 5 = 2 000 zł (straty w ciągu 10 min z powodu awarii)

Administrator bez monitoringu musi zweryfikować poprawność działania każdego z pięciu serwerów, co wydłuża czas awarii nawet do kilku godzin! A to zwiększa poniesione przez firmę straty pieniężne do bardzo dużych wartości!

Dzięki zaawansowanemu monitoringowi administrator jest w stanie szybko namierzyć problem na konkretnym serwerze (system monitorowania bezpośrednio wskaże, na którym z serwerów jest problem z dostępnością bazy danych) i jest w stanie naprawić problem w ciągu kilku minut.

Zastanawiasz się, który monitoring wybrać?

Obecnie na rynku jest bardzo dużo oprogramowań służących do monitorowania infrastruktury IT: Nagios, Prometeus, IBM Tivoli, itp. Jednym z nich jest wykorzystywany przez firmę Aplitt, najpopularniejszy na świecie system Zabbix, z którego mamy wielu certyfikowanych profesjonalistów i ekspertów.

Chciałbyś mieć zaawansowany monitoring w swojej firmie i chcesz pozbyć się awarii podobnych do powyższych lub móc wykryć je odpowiednio wcześnie? Wejdź na https://aplitt.pl/rabbit/ i dowiedz się więcej 😉 Chętnie pomożemy 😉

Mateusz Dampc Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury

Zabbix 3.0 & 4.0 Certified Proffessional z 3 letnim doświadczeniem w administracji systemami Windows oraz Linux. Student WSB w Gdańsku na kierunku Informatyka ze specjalizacją Inżynieria Sieci Komputerowych.

Mateusz Dampc

Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury


Zobacz również

thumb image

26 listopada 2019

Po co mojej firmie monitoring IT?


Czytaj
thumb image

25 listopada 2019

Jak się tworzy własny monitoring IT?


Czytaj
thumb image

25 października 2019

Zabbix z lotu ptaka


Czytaj