Powrót do bloga

Monitoring Zabbix | 26 listopada 2019

Po co mojej firmie monitoring IT

Czy istnieje powód, żeby wdrożyć Zabbixa


Czego tak naprawdę Klient wymaga od dostawcy systemu monitoringu? Większość z nich oczekuje braku przestoju w wykupionej usłudze, dlatego każda firma rekomenduje rozwiązania oparte na HA (High Avalibility), czyli wysokiej dostępności. A co jeśli to za mało? Błąd w poprawnym działaniu redundantnej usługi np. awarię klastra serwerów bazodanowych po nieoczekiwanym restarcie jednego node’a pełniącego rolę „master”. Klient martwi się, że ma nieaktualne dane w aplikacji, bądź całkowicie nie ma możliwości pracy na systemie.

Blog ekspertów IT Po co mojej firmie monitoring IT zdjęcie duże

Od czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo

Administrator IT, naprawiający taką awarię, musi przejrzeć wszystkie możliwości jakie się wydarzyły, by znaleźć, a następnie wyeliminować problem. Taka czynność zajmuje bardzo dużo czasu, a przez to firma, dla której Administrator IT świadczy usługi, naraża swój wizerunek względem swojego Klienta lub przyszłych Klientów. Powyższy proces może przyspieszyć rozbudowany monitoring Infrastruktury IT.

Jako specjalista ds. monitoringu rekomenduję w takim przypadku weryfikację dostępności protokołu ICMP pomiędzy serwerem aplikacyjnym a klastrem bazodanowym, dostępność otwartych i koniecznych do komunikacji portów w systemie) sprawdzanie dostępności wszystkich nodów klastra oraz monitoring serwera bazodanowego, który pełni rolę „master” w klastrze. Dzięki takim informacjom, administrator szybko potrafi namierzyć przyczynę awarii, co zdecydowanie skraca czas naprawy, minimalizuje czas reakcji, a SLA zostaje zachowane. Usługa sprzedana Klientowi zostaje szybko przywrócona do działania, a wizerunek firmy pozostaje zachowany.

Przykład awarii

Przyjmijmy też taką sytuację: jako firma posiadamy wysoce rozwinięty serwis internetowy z dużą liczbą reklam, na których firma zarabia 0,10 zł po każdorazowym kliknięciu przez użytkownika. Serwis jest utrzymany na 5-ciu serwerach aplikacyjnych z zachowaniem LoadBalance typu Roundrobin (pierwszy użytkownik po wpisaniu adresu URL w przeglądarce korzysta z pierwszego serwera aplikacyjnego, drugi do drugiego, …, szósty do pierwszego, itd.) i każdy z tych serwerów ma połączenie z bazą danych z loginami i hasłami.

Zarejestrowanych mamy 1 mln użytkowników. I dla celów symulacyjnych przyjmijmy, że w ciągu 10 min co dziesiąta osoba kliknie w reklamę.

1 000 000 / 10 = 100 000 (ilość użytkowników klikających w reklamę w ciągu 10 min)
100 000 * 0,10 zł = 10 000 zł (zysk z uzyskanych reklam w ciągu 10 min). Nagle ma miejsce nagła sytuacja, gdzie jeden z serwerów traci połączenie z bazą danych.

Obsługa awarii bez systemu monitoringu

Co piąty użytkownik nie ma połączenia z bazą danych, co powoduje brak możliwości zalogowania się do naszej strony.

10 000 zł / 5 = 2 000 zł (straty w ciągu 10 min z powodu awarii).

Administrator bez monitoringu musi zweryfikować poprawność działania każdego z pięciu serwerów, co wydłuża czas awarii nawet do kilku godzin! A to zwiększa poniesione przez firmę straty pieniężne do bardzo dużych wartości!

Dzięki zaawansowanemu monitoringowi administrator jest w stanie szybko namierzyć problem na konkretnym serwerze. System monitorowania bezpośrednio wskaże, na którym z serwerów jest problem z dostępnością bazy danych i jest w stanie naprawić problem w ciągu kilku minut.

Który system monitoringu wybrać

Obecnie na rynku jest bardzo dużo oprogramowań służących do monitorowania infrastruktury IT: Nagios, Prometeus, IBM Tivoli, itp. Jednym z nich jest wykorzystywany przez firmę Aplitt, najpopularniejszy na świecie system Zabbix, z którego mamy wielu certyfikowanych profesjonalistów i ekspertów.


Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje w zakresie systemu Zabbix:

  • zaprosimy Twojego admina na szkolenie, na którym krok po kroku pokażemy jak Zabbix może mu pomóc w codziennej pracy
  • pokażemy jak duże możliwości integracji daje Zabbix i jak dużo Twojego czasu może oszczędzić
  • pomożemy właściwie skonfigurować Zabbixa

Jeśli chcesz powierzyć nam monitoring IT:

  • wspólnie określmy parametry dostępności usługi
  • określimy newralgiczne obszary dla Ciebie i Twojego biznesu
  • dostarczymy Ci raporty z przeprowadzonych działańSummary
Po co mojej firmie monitoring infrastruktury?
Article Name
Po co mojej firmie monitoring infrastruktury?
Description
Od czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo firmy, obsługa awarii bez systemu monitoringu infrastruktury, jaki system monitoringu wybrać?
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo
Podziel się opinią
Mateusz Dampc Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury

Zabbix 3.0 & 4.0 Certified Professional z kilkuletnim doświadczeniem w administracji systemami Windows i Linux. Absolwent WSB w Gdańsku na kierunku Informatyka, ze specjalizacją Inżynieria Sieci Komputerowych. Prowadzi szkolenia autorskie Zabbix.

Mateusz Dampc

Aplitt sp. z o.o. | Starszy Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

24 września 2020

Wszystko o szkoleniach Zabbix


Czytaj
thumb image

3 sierpnia 2020

Co nowego w Zabbix 5.0


Czytaj
thumb image

7 lipca 2020

Wykrywanie i dodawanie hostów w Zabbixie


Czytaj
thumb image

21 czerwca 2020

Słowniczek podstawowych pojęć dla Zabbix


Czytaj