Powrót do bloga

Monitoring | 26 listopada 2019

Po co mojej firmie monitoring IT?

5 powodów, żeby wdrożyć ZabbixaOd czego zacząć inwestycję w bezpieczeństwo? Warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę Klient wymaga od dostawcy. Większość z nich oczekuje braku przestoju w wykupionej usłudze, dlatego każda firma rekomenduje rozwiązania oparte na HA (High Avalibility), czyli wysokiej dostępności. A co jeśli to za mało?

Blog ekspertów IT, Po co mojej firmie monitoring IT

Co można przez to rozumieć?

Błąd w poprawnym działaniu redundantnej usługi np. awarię klastra serwerów bazodanowych po nieoczekiwanym restarcie jednego node’a pełniącego rolę „master”. Klient martwi się, że ma nieaktualne dane w aplikacji, bądź całkowicie nie ma możliwości pracy na systemie.

Administrator IT, naprawiający taką awarię, musi przejrzeć wszystkie możliwości jakie się wydarzyły, by znaleźć, a następnie wyeliminować problem. Taka czynność zajmuje bardzo dużo czasu, a przez to firma, dla której Administrator IT świadczy usługi, naraża swój wizerunek względem swojego Klienta lub przyszłych Klientów. Powyższy proces może przyspieszyć rozbudowany monitoring Infrastruktury IT.

W jaki sposób?

Jako specjalista ds. monitoringu rekomenduję w takim przypadku weryfikację dostępności protokołu ICMP pomiędzy serwerem aplikacyjnym a klastrem bazodanowym, dostępność otwartych i koniecznych do komunikacji portów w systemie) sprawdzanie dostępności wszystkich nodów klastra oraz monitoring serwera bazodanowego, który pełni rolę „master” w klastrze. Dzięki takim informacjom, administrator szybko potrafi namierzyć przyczynę awarii, co zdecydowanie skraca czas naprawy, minimalizuje czas reakcji, a SLA zostaje zachowane. Usługa sprzedana Klientowi zostaje szybko przywrócona do działania, a wizerunek firmy pozostaje zachowany.

Case study

Przyjmijmy też taką sytuację: jako firma posiadamy wysoce rozwinięty serwis internetowy z dużą liczbą reklam, na których firma zarabia 0,10 zł po każdorazowym kliknięciu przez użytkownika. Serwis jest utrzymany na 5-ciu serwerach aplikacyjnych z zachowaniem LoadBalance typu Roundrobin (pierwszy użytkownik po wpisaniu adresu URL w przeglądarce korzysta z pierwszego serwera aplikacyjnego, drugi do drugiego, …, szósty do pierwszego, itd.) i każdy z tych serwerów ma połączenie z bazą danych z loginami i hasłami.

Zarejestrowanych mamy 1 mln użytkowników. I dla celów symulacyjnych przyjmijmy, że w ciągu 10 min co dziesiąta osoba kliknie w reklamę.
1 000 000 / 10 = 100 000 (ilość użytkowników klikających w reklamę w ciągu 10 min)
100 000 * 0,10 zł = 10 000 zł (zysk z uzyskanych reklam w ciągu 10 min). Nagle ma miejsce nagła sytuacja, gdzie jeden z serwerów traci połączenie z bazą danych.

Efekt?

Co piąty użytkownik nie ma połączenia z bazą danych, co powoduje brak możliwości zalogowania się do naszej strony.
10 000 zł / 5 = 2 000 zł (straty w ciągu 10 min z powodu awarii).

Administrator bez monitoringu musi zweryfikować poprawność działania każdego z pięciu serwerów, co wydłuża czas awarii nawet do kilku godzin! A to zwiększa poniesione przez firmę straty pieniężne do bardzo dużych wartości!

Dzięki zaawansowanemu monitoringowi administrator jest w stanie szybko namierzyć problem na konkretnym serwerze. System monitorowania bezpośrednio wskaże, na którym z serwerów jest problem z dostępnością bazy danych i jest w stanie naprawić problem w ciągu kilku minut.

Zastanawiasz się, który monitoring wybrać?

Obecnie na rynku jest bardzo dużo oprogramowań służących do monitorowania infrastruktury IT: Nagios, Prometeus, IBM Tivoli, itp. Jednym z nich jest wykorzystywany przez firmę Aplitt, najpopularniejszy na świecie system Zabbix, z którego mamy wielu certyfikowanych profesjonalistów i ekspertów.

Chciałbyś mieć zaawansowany monitoring w swojej firmie i chcesz pozbyć się awarii podobnych do powyższych lub móc wykryć je odpowiednio wcześnie? Wejdź na https://aplitt.pl/rabbit/ i dowiedz się więcej 😉 Chętnie pomożemy 😉

Podziel się opinią
Mateusz Dampc Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury

Zabbix 3.0 & 4.0 Certified Proffessional z 3 letnim doświadczeniem w administracji systemami Windows oraz Linux. Student WSB w Gdańsku na kierunku Informatyka ze specjalizacją Inżynieria Sieci Komputerowych.

Mateusz Dampc

Aplitt Sp. z o.o. | Administrator ds. Monitoringu Infrastruktury

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

25 listopada 2019

Jak się tworzy własny monitoring IT?


Czytaj
thumb image

25 października 2019

Zabbix z lotu ptaka


Czytaj
thumb image

25 października 2019

Zrób to sam!


Czytaj