Monitoring infrastruktury IT jest pierwszym krokiem do zapewnienia sprawnego funkcjonowania aplikacji, a co za tym idzie – do zachowania ciągłości biznesowej. Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na realizację tego zadania. Jednym z nich jest Zabbix – scentralizowany system opensource pozwalający na monitoring serwerów, urządzeń sieciowych i nie tylko. W niniejszym artykule „Jak działa system monitoringu IT Zabbix – poradnik dla początkujących” spojrzymy na to rozwiązanie z lotu ptaka, co pozwoli na opis różnych elementów rozwiązania oraz powiązań między nimi.

Co to jest Zabbix Serwer w monitoringu

Centralnym elementem systemu monitoringu IT jest Zabbix Server – usługa pozwalająca na agregację danych, ich interpretację oraz generowanie zdarzeń na podstawie zebranych informacji. Dla wybranych incydentów można wysłać powiadomienie przez mail, SMS lub dowolny inny kanał. Oprócz tego Zabbix Server posiada bogate możliwości prowadzenia monitoringu. Dostępne są mechanizmy pozwalające na monitorowanie urządzeń z użyciem protokołu SNMP, wirtualizatorów VMWare, baz danych z zastosowaniem ODBC i wiele innych. Zebrane i przetworzone dane zapisywane są do bazy danych, do której łączy się również aplikacja webowa. Pozwala ona na podgląd danych na żywo oraz konfigurowanie systemu monitoringu. Tu widoczna jest jedna z największych zalet Zabbixa – centralny punkt zarządzania monitoringiem Zabbix Agent.

Co to jest Zabbix Agent

Kolejnym elementem jest Zabbix Agent. Jest to usługa pozwalająca na monitorowanie praktycznie dowolnego systemu operacyjnego. Agent jest w stanie pobrać listę parametrów – które powinien kontrolować – z Servera i przekazać do niego zebrane dane. W ten sposób można monitorować posiadane serwery według wcześniej określonych szablonów, co minimalizuje czas wdrożenia monitoringu. Agent potrafi sprawdzać dziesiątki parametrów bez dodatkowej konfiguracji, jednak, gdyby to było niewystarczające, istnieje możliwość rozbudowania jego zdolności poprzez własne skrypty.

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

Co to jest Zabbix Proxy

W przypadku infrastruktury rozproszonej w wielu lokalizacjach, jak w przypadku różnych oddziałów, filii lub lokalizacji zapasowych, przydatne może być użycie Zabbix Proxy. To wyspecjalizowana usługa pozwalająca na kontrolowanie lokalizacji dzięki temu, że pośredniczy w propagacji konfiguracji między Serverem a Agentem. Oprócz tego posiada możliwości samodzielnego monitoringu – w przybliżeniu: cokolwiek może być monitorowane przez Server, może być monitorowane przez Proxy. Proxy potrafi również zbuforować dane w przypadku niedostępności łącza, dzięki czemu można zminimalizować braki danych przy monitoringu lokalizacji wyposażonych w słabe łącze.

Co to jest Zabbix Java Gateway

W przypadku chęci monitorowania aplikacji opartych o Javę, z pomocą może przyjść dedykowana usługa oparta o Java Management Extensions (JMX) – Zabbix Java Gateway. Usługa może być skonfigurowana na poziomie zarówno Servera, jak i Proxy.

Jak widać, system Zabbix dostarcza składniki pozwalające na budowę systemu monitoringu obejmującego wszystkie elementy wchodzące w skład infrastruktury IT. Dostarczone natywnie mechanizmy monitoringu mogą zostać rozbudowane o własne rozwiązania, dzięki czemu możliwości Zabbixa są praktycznie nieograniczone.

Summary
Jak działa system monitoringu IT Zabbix
Article Name
Jak działa system monitoringu IT Zabbix
Description
Co to jest Zabbix Server, Zabbix Agent i Zabbix Proxy? Jak skonfigurować usługę Zabbix Java Gateway?
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

Imię i nazwisko*:
Firma*:
Telefon*:
E-mail*:
Proszę, aby doradca firmy Aplitt sp. z o.o. skontaktował się ze mną w sprawie Zabbixa.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi telefonicznie, poprzez e-mail / sms materiałów handlowych i marketingowych dotyczących innych produktów z oferty Aplitt sp. z o.o..Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi telefonicznie, poprzez e-mail / sms materiałów handlowych i marketingowych dotyczących innych produktów z oferty Aplitt sp. z o.o..

Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Robert Szulist | Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT w Aplitt
Robert Szulist | Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT w Aplitt
Zabbix Certified Trainer i Zabbix Certified Expert. Ponad 5-letnie doświadczenie w obsłudze systemu Zabbix. Odpowiedzialny za projektowanie i wdrażanie niestandardowych rozwiązań w zakresie monitoringu. Wiedzą dzieli się podczas prowadzonych szkoleń, warsztatów i wykładów dla szkół średnich i wyższych.

Napisz do mnie:

Zobacz także:

thumb image

6 lipca 2022

Handy Tips #3: Wykrywaj wzrosty i spadki wartości za pomocą monotonicznych funkcji historii


Czytaj
thumb image

26 lutego 2021

Po co mojej firmie monitoring IT


Czytaj
thumb image

7 lipca 2020

Wykrywanie i dodawanie hostów w Zabbixie


Czytaj

Obejrzyj nasze filmy:

Summary
Jak działa system monitoringu IT Zabbix
Article Name
Jak działa system monitoringu IT Zabbix
Description
Co to jest Zabbix Server, Zabbix Agent i Zabbix Proxy? Jak skonfigurować usługę Zabbix Java Gateway?
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo