Powrót do bloga

Monitoring Zabbix | 22 maja 2021

Jak działa system monitoringu IT Zabbix

Poradnik dla początkujących.


 

 

 

Monitoring infrastruktury IT jest pierwszym krokiem do zapewnienia sprawnego funkcjonowania aplikacji, a co za tym idzie – do zachowania ciągłości biznesowej. Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na realizację tego zadania. Jednym z nich jest Zabbix – scentralizowany system opensource pozwalający na monitoring serwerów, urządzeń sieciowych i nie tylko. W niniejszym artykule „Jak działa system monitoringu IT Zabbix – poradnik dla początkujących” spojrzymy na to rozwiązanie z lotu ptaka, co pozwoli na opis różnych elementów rozwiązania oraz powiązań między nimi.

 

 

 

Blog ekspertów IT Opensource w systemach monitoringu IT zdjęcie duże

 

Zabbix Server

 

Centralnym elementem jest Zabbix Server – usługa pozwalająca na agregację danych, ich interpretację oraz generowanie zdarzeń na podstawie zebranych informacji. Dla wybranych incydentów można wysłać powiadomienie przez mail, SMS lub dowolny inny kanał. Oprócz tego Zabbix Server posiada bogate możliwości prowadzenia monitoringu. Dostępne są mechanizmy pozwalające na monitorowanie urządzeń z użyciem protokołu SNMP, wirtualizatorów VMWare, baz danych z zastosowaniem ODBC i wiele innych. Zebrane i przetworzone dane zapisywane są do bazy danych, do której łączy się również aplikacja webowa. Pozwala ona na podgląd danych na żywo oraz konfigurowanie systemu monitoringu. Tu widoczna jest jedna z największych zalet Zabbixa – centralny punkt zarządzania monitoringiem Zabbix Agent.

 

Zabbix Agent

 

Kolejnym elementem jest Zabbix Agent. Jest to usługa pozwalająca na monitorowanie praktycznie dowolnego systemu operacyjnego. Agent jest w stanie pobrać listę parametrów – które powinien kontrolować – z Servera i przekazać do niego zebrane dane. W ten sposób można monitorować posiadane serwery według wcześniej określonych szablonów, co minimalizuje czas wdrożenia monitoringu. Agent potrafi sprawdzać dziesiątki parametrów bez dodatkowej konfiguracji, jednak, gdyby to było niewystarczające, istnieje możliwość rozbudowania jego zdolności poprzez własne skrypty.

 

Zabbix Proxy

 

W przypadku infrastruktury rozproszonej w wielu lokalizacjach, jak w przypadku różnych oddziałów, filii lub lokalizacji zapasowych, przydatne może być użycie Zabbix Proxy. To wyspecjalizowana usługa pozwalająca na kontrolowanie lokalizacji dzięki temu, że pośredniczy w propagacji konfiguracji między Serverem a Agentem. Oprócz tego posiada możliwości samodzielnego monitoringu – w przybliżeniu: cokolwiek może być monitorowane przez Server, może być monitorowane przez Proxy. Proxy potrafi również zbuforować dane w przypadku niedostępności łącza, dzięki czemu można zminimalizować braki danych przy monitoringu lokalizacji wyposażonych w słabe łącze.

 

Zabbix Java Gateway

 

W przypadku chęci monitorowania aplikacji opartych o Javę, z pomocą może przyjść dedykowana usługa oparta o Java Management Extensions (JMX) – Zabbix Java Gateway. Usługa może być skonfigurowana na poziomie zarówno Servera, jak i Proxy.

 

Jak widać, system Zabbix dostarcza składniki pozwalające na budowę systemu monitoringu obejmującego wszystkie elementy wchodzące w skład infrastruktury IT. Dostarczone natywnie mechanizmy monitoringu mogą zostać rozbudowane o własne rozwiązania, dzięki czemu możliwości Zabbixa są praktycznie nieograniczone.

 

 

 

Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje w zakresie systemu Zabbix:

 

  • zaprosimy Twojego admina na szkolenie, na którym krok po kroku pokażemy jak Zabbix może mu pomóc w codziennej pracy
  • pokażemy jak duże możliwości integracji daje Zabbix i jak dużo Twojego czasu może oszczędzić
  • pomożemy właściwie skonfigurować Zabbixa

 

 

 

Jeśli chcesz powierzyć nam monitoring IT:

 

  • wspólnie określmy parametry dostępności usługi
  • określimy newralgiczne obszary dla Ciebie i Twojego biznesu
  • dostarczymy Ci raporty z przeprowadzonych działań

 

 

 

Skontaktuj się z nami :) Z chęcią pomożemy!

 

 

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak o narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

Summary
Jak działa system monitoringu IT Zabbix
Article Name
Jak działa system monitoringu IT Zabbix
Description
Co to jest Zabbix Server, Zabbix Agent i Zabbix Proxy? Jak skonfigurować usługę Zabbix Java Gateway?
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo
Podziel się opinią

Zabbix Certified Trainer i Zabbix Certified Expert. Ponad 5-letnie doświadczenie w obsłudze systemu Zabbix. Odpowiedzialny za projektowanie i wdrażanie niestandardowych rozwiązań w zakresie monitoringu. Wiedzą dzieli się podczas prowadzonych szkoleń, warsztatów i wykładów dla szkół średnich i wyższych.

Robert Szulist

Aplitt sp. z o.o. | Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

25 maja 2021

Jak się tworzy własny monitoring IT


Czytaj
thumb image

14 maja 2021

Skrypty zewnętrzne Zabbixa


Czytaj
thumb image

8 maja 2021

Monitoring Baz Danych w Zabbixie


Czytaj
Go to Top