Efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT – jak go prowadzić? 

Czasy transformacji cyfrowej otworzyły przed przedsiębiorcami nowe możliwości. Nie sprawiły jednak, że przestali obawiać się niebezpieczeństw. Wręcz przeciwnie – dziś, w czasie wzmożonej cyberprzestępczości, jak nigdy dotąd ważny jest efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT, które mają wpływ na wydajność działań i czas identyfikacji potencjalnych zagrożeń. 

Monitoring infrastruktury IT – co to, dla kogo i po co? 

Po co właściwie firma potrzebuje monitoringu infrastruktury? Przede wszystkim, w celu obserwacji procesów funkcjonujących w strukturze przedsiębiorstwa, efektywnego działania sieci i infrastruktury, a także dla bezpieczeństwa.  

Monitorowanie urządzeń i sieci IT pomoże firmie wspierać działania prewencyjne, zapobiegać awariom sieci, a nawet całej infrastruktury, podejmować szybkie działania naprawcze, dostarczać aktualne informacje na temat stanu środowiska IT, poprawiać wydajność pracy, zwiększać bezpieczeństwo, ułatwiać planowanie budżetu na utrzymanie i modernizację, a także, co niemniej ważne, czynić codzienną pracę przyjemniejszą. 

Jak powszechnie wiadomo, elementy, które działają nieprawidłowo, mogą powodować różnego typu straty, również te finansowe. Środowisko IT ma niewątpliwy wpływ na całokształt pracy firmy czy organizacji. Z tego powodu jest to rozwiązanie przeznaczone zarówno dla niewielkich firm, jak i tych, które działają globalnie. 

Aby w pełni przewidzieć wszystkie możliwości, pozyskać i zmierzyć, przenalizować i wyciągnąć wnioski, potrzebni będą doświadczeni specjaliści oraz dobrze dobrane narzędzie monitorujące. Z drugą kwestią świetnie radzą sobie popularne narzędzia do monitoringu, np. system Zabbix, oprogramowanie monitorujące szereg parametrów sieci, a także działania i integralności serwerów. 

Monitoring Zabbix i jego zalety 

Monitoring Zabbix to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań do monitoringu infrastruktury IT. Zawdzięcza to licznym funkcjonalnościom, wdrożonym z myślą o wszystkich przedsiębiorstwach, niezależnie od ich wielkości. 

 • Monitoring Zabbix zbiera informacje kompleksowo i może być wykorzystywany w dowolnej branży (także w środowisku produkcyjnym). To dzięki temu, że umożliwia kontrolowanie działania praktycznie każdego parametru serwera lub urządzenia sieciowego.
 • Rozbudowanie monitoringu pozwala na modyfikacje zależnie od potrzeb użytkownika.
 • Jeśli system zostanie dobrze zaprojektowany, pomoże uniknąć problemów związanych z wydajnością i dostępnością zasobów.
 • Zabbix pozwala na projektowanie alarmów i automatycznych działań naprawczych, a także przygotowanie standardowych procedur. 

Co niemniej ważne, Zabbix jest intuicyjny w obsłudze, co zawdzięcza m.in. wizualizacjom danych. O awariach poinformuje w najwygodniejszy dla przedsiębiorstwa sposób: poprzez email, SMS czy aplikację monitorującą. Dodatkowe skrypty pozwolą na wykorzystanie komunikatorów, takich jak Skype, WhatsApp, Facebook czy Messenger. 

Szkolenia Zabbix 

Jak zostało wspomniane powyżej, by dobrze monitorować infrastrukturę, potrzebne jest nie tylko odpowiednie narzędzie, ale także aktualna wiedza na jego temat. Jeśli w Twojej firmie nie ma osób o odpowiednich kompetencjach, skorzystaj z szerokiej oferty szkoleń autorskich Zabbix. To szansa na pozyskanie wiedzy od wieloletnich, certyfikowanych trenerów, którzy szkolą w niewielkich grupach, ale z indywidualnym podejściem. Podczas szkoleń otrzymasz praktyczne materiały i nauczysz się używać Zabbix w praktyce. 

Nauka będzie bardzo owocna, dzięki przykładom zaczerpniętym prosto z życia i ciekawostkom dotyczącym tego, jak korzystać z protokołów i technik monitorowania. Pamiętaj, że szkolenie Zabbix od ekspertów to oszczędność czasu i kosztów – korzyści przyniosą długotrwały zysk dla całej firmy! 

Warto to wiedzieć! W listopadzie 2022 roku firma Zabbix została uznana za najlepszego pracodawcę IT Łotwy podczas corocznej ceremonii wręczenia nagród prowadzonej przez Konfederację Pracodawców Łotwy. 

Monitorowanie infrastruktury IT od Aplitt 

Nie ma znaczenia, czy prowadzisz małą, czy dużą firmę. W Aplitt wiemy, że niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, bezpieczeństwo procesów, pracowników i klientów jest Twoim priorytetem. 

Pomagamy dobierać rozwiązania, wdrażać i konfigurować, by uczynić każdą organizację jak najwydajniejszą. Napisz do nas, by poznać narzędzia, które już niedługo mogą znacząco poprawić sposób funkcjonowania Twojego przedsiębiorstwa! 

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

Summary
Efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT – jak go prowadzić
Article Name
Efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT – jak go prowadzić
Description
Dziś, w czasie wzmożonej cyberprzestępczości, jak nigdy dotąd ważny jest efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT
Author
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Specjalista SEO z bagażem doświadczeń w sprzedaży B2B. absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Internetowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prywatnie fanka audiobooków, siatkówki i podcastów true crime.

  Zobacz także:

  thumb image

  7 lipca 2020

  Wykrywanie i dodawanie hostów w Zabbixie


  Czytaj
  thumb image

  8 maja 2021

  Monitoring Baz Danych w Zabbix


  Czytaj
  thumb image

  1 czerwca 2021

  Jak stworzyć własny monitoring IT z Zabbix?


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy:

  Summary
  Efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT – jak go prowadzić
  Article Name
  Efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT – jak go prowadzić
  Description
  Dziś, w czasie wzmożonej cyberprzestępczości, jak nigdy dotąd ważny jest efektywny monitoring sieci i infrastruktury IT
  Author
  Publisher Name
  APLITT. Human Face of IT
  Publisher Logo