Jak poprawić wydajność monitoringu z Zabbix 6.2

Nadszedł długo wyczekiwany moment. Zespół Zabbix na początku lipca ogłosił dostępność Zabbix 6.2.0. Jakie rozwiązania, mające na celu poprawienie wydajności monitoringu, są w nim zawarte?

Zabbix 6.2.0. – jeszcze więcej ulepszeń monitoringu

Zabbix 6.2 skupia się na poprawie komfortu użytkowania, na czym skorzystają zarówno nowi, jak i doświadczeni użytkownicy. To wszystko dzięki zestawowi głównych ulepszeń UI/UX, nowych elementów i opcji konfiguracyjnych oraz, co dla wielu najważniejsze, zwiększeniu wydajności monitoringu.

1. Rozszerzone monitorowanie VMware 

Dzięki Zabbix w wersji 6.2 użytkownicy zwiększą wydajność swojego monitoringu. To przez opcję modyfikowania hostów przy użyciu możliwości wykrywania VMWare przez Zabbix. Korzystając z rozwiązań oferowanych przez Zabbix 6.2:

 • ręcznie przypiszesz dodatkowe szablony do wykrytych hostów VMware;
 • stworzysz i zmodyfikujesz makra użytkowników na wykrytych hostach VMware;
 • stworzysz dodatkowe tagi na wykrytych hostach VMware.

Monitorowanie VMware zostało rozszerzone także o obsługę wielu nowych elementów i niskopoziomowych reguł wykrywania. Umożliwia to monitorowanie nowych metryk, takich jak:

 • status alarmu VMware;
 • liczba i znacznik czasu punktów kontrolnych VMware;
 • wskaźniki interfejsu sieciowego hiperwizora;
 • wskaźniki portów przełącznika rozproszonego VMware vSphere;
 • wskaźniki odczytu/zapisu IOPS Datastore;
 • liczniki wydajności Datastore;
 • i wiele innych!

2. Synchronizacja Proxy Zabbix z Zabbix frontend

Zarządzanie Proxy Zabbix nigdy nie było łatwiejsze. W Zabbix 6.2 konfiguracja serwerów Proxy może być natychmiast załadowana z interfejsu Zabbix i odświeżona:

 • z sekcji Administracja – Proxy;
 • z wiersza poleceń bezpośrednio na serwerze Zabbix;
 • przy użyciu Zabbix API.

Centralne odświeżanie konfiguracji jest obsługiwane zarówno przez aktywne, jak i pasywne Proxy.

3. Oddzielna grupa hostów i szablonów

Aby ułatwić filtrowanie hostów i szablonów, szablony są teraz pogrupowane w grupy szablonów zamiast grup hostów. Nowa sekcja szablonów znajduje się w menu konfiguracji. Czym charakteryzują się ułatwienia?

 • Podczas procesu aktualizacji istniejące już szablony zostaną przeniesione do grup szablonów.
 • Importowanie szablonów i hostów z poprzednich wersji Zabbix jest w pełni obsługiwane, a odpowiednie grupy zostaną utworzone z pliku importu.
 • Uprawnienia dostępu oparte na rolach można przypisać do sekcji grup szablonów.
 • Nowe metody API szablonów grup mogą być używane do tworzenia, modyfikowania i pobierania grup szablonów.

4. Obsługa wielu serwerów LDAP do uwierzytelniania użytkowników

Wiele serwerów LDAP można teraz zdefiniować i zapisać w sekcji Uwierzytelnianie – Ustawienia LDAP. Co to oznacza dla użytkowników monitoringu?

 • większe bezpieczeństwo i zgodność z zasadami firmy, w których jednostki organizacyjne uwierzytelniają się za pośrednictwem różnych serwerów LDAP;
 • bezproblemowe przełączanie uwierzytelniania użytkowników między serwerami LDAP po migracji lub aktualizacji serwera LDAP.

5. Poprawa wydajności Zabbix

Zamiast okresowego załadowania pełnych danych konfiguracyjnych Zabbix, serwer otrzymuje teraz tylko najnowsze zmiany konfiguracji:

 • pamięć podręczna konfiguracji obsługuje aktualizacje przyrostowe;
 • nowa logika synchronizacji konfiguracji znacznie poprawia wydajność, nawet w przypadku dużych instancji Zabbix.

Logika sprawdzania początkowego elementu została ulepszona i nowo utworzone elementy otrzymują teraz swoje pierwsze metryki w ciągu minuty od ich utworzenia, w przeciwieństwie do wcześniejszego sprawdzania w losowym momencie w ramach interwału aktualizacji elementu.

Ponadto nowo wprowadzona pamięć podręczna makr użytkownika zmniejsza blokadę pamięci podręcznej konfiguracji, a tym samym poprawia ogólną wydajność systemu Zabbix.

Zabbix 6.2 – podsumowanie

Czy Zabbix 6.2 zawiera ulepszenia, które ułatwią codzienne wykonywanie obowiązków? Na to pytanie odpowiedzi udzielił nasz Starszy Administrator ds. monitoringu infrastruktury IT!

W swojej pracy bardzo często spotykałem się ze stwierdzeniem: „Zmieniłem konfigurację w pozycji, ale nadal wyskakuje mi błąd”. Jest to spowodowane tym, że w starszych wersjach Zabbixa trzeba odczekać, aż Zabbix przeładuje swoje dane konfiguracyjne w losowych momentach (domyślnie Zabbix przeładowywał je co 60 sekund), a potem trzeba odczekać, aż Zabbix zbierze te wartości. Od teraz każda zmiana będzie wyświetlana minutę po dokonaniu zmiany, co znacząco ułatwi każdemu wprawnemu technikowi debugowanie czy monitoring działa.

Dodatkowo w zakładce „Ostatnie Dane” możemy uruchomić sprawdzenie danej pozycji, aby sprawdzić aktualną wartość dla danych hostów. Każda taka mała rzecz potrafi ułatwić pracę Administratorom, dzięki łatwiejszemu i szybszemu dostępowi do danych. Nie trzeba już skakać po wielu zakładkach i wpisywać w terminalu polecenia “zabbix_server –R config_cache_reload”, aby przyspieszyć pracę, teraz Zabbix zrobi to za nas ;)

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ
Summary
Jak poprawić wydajność monitoringu z Zabbix 6.2
Article Name
Jak poprawić wydajność monitoringu z Zabbix 6.2
Description
Zabbix 6.2 poprawia komfort użytkowania, daje nowe opcje konfiguracyjne a przede wszystkim zwiększa wydajność monitoringu IT
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Specjalista SEO z bagażem doświadczeń w sprzedaży B2B. absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Internetowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prywatnie fanka audiobooków, siatkówki i podcastów true crime.

  Zobacz także:

  thumb image

  9 sierpnia 2022

  Handy Tips #4: Jak wstrzymać niechciane alarmy w Zabbix


  Czytaj
  thumb image

  6 lipca 2022

  Handy Tips #3: Wykrywaj wzrosty i spadki wartości za pomocą monotonicznych funkcji historii


  Czytaj
  thumb image

  24 września 2020

  Wszystko o szkoleniach Zabbix


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy:

  Summary
  Jak poprawić wydajność monitoringu z Zabbix 6.2
  Article Name
  Jak poprawić wydajność monitoringu z Zabbix 6.2
  Description
  Zabbix 6.2 poprawia komfort użytkowania, daje nowe opcje konfiguracyjne a przede wszystkim zwiększa wydajność monitoringu IT
  Publisher Name
  APLITT. Human Face of IT
  Publisher Logo