Słowniczek podstawowych pojęć dla monitoringu Zabbix

Dzisiaj coś dla początkujących adeptów trudnej sztuki monitorowania infrastruktury IT z oprogramowaniem Zabbix. Stworzyliśmy dla Was krótki słownik najważniejszych terminów, który pozwoli na usystematyzowanie posiadanej wiedzy. Od teraz podstawowe pojęcia związane z Zabbix znajdziecie w jednym miejscu!

Zabbix Server

Zabbix Server — usługa pozwalająca na agregację danych, ich interpretację oraz generowanie zdarzeń na podstawie zebranych informacji. Dla wybranych incydentów istnieje możliwość wysyłania powiadomienia poprzez e-mail, SMS lub dowolny inny kanał. Oprócz tego Zabbix Server ma bogate możliwości prowadzenia monitoringu. Dostępne są mechanizmy pozwalające na monitorowanie urządzeń z użyciem protokołu SNMPwirtualizatorów VMWare, baz danych z zastosowaniem ODBC i wiele innych. Zebrane i przetworzone informacje dane zapisywane są do bazy danych, do której łączy się również aplikacja webowa. Pozwala ona na podgląd danych na żywo oraz konfigurowanie systemu monitoringu. Tu widoczna jest jedna z największych zalet Zabbixa – centralny punkt zarządzania monitoringiem. Serwer Zabbix może być zainstalowany tylko i wyłącznie na serwerach z rodziny Linux.

Zabbix Agent

Zabbix Agent – to usługa pozwalająca na monitorowanie praktycznie dowolnego systemu operacyjnego. Agent jest w stanie pobrać listę parametrów, które powinien kontrolować, z Servera i przekazać do niego zebrane dane. W ten sposób można monitorować posiadane serwery według wcześniej określonych szablonów, co minimalizuje czas wdrożenia monitoringu. Agent potrafi sprawdzać dziesiątki parametrów bez dodatkowej konfiguracji, jednak gdyby to było niewystarczające, istnieje możliwość rozbudowania jego zdolności poprzez własne skrypty.

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ

Zabbix Proxy

Zabbix Proxy — to wyspecjalizowana usługa pozwalająca na kontrolowanie lokalizacji dzięki temu, że pośredniczy w propagacji konfiguracji między Serverem a Agentem. Oprócz tego ma możliwości samodzielnego monitoringu – w przybliżeniu: cokolwiek może być monitorowane przez Server, może być monitorowane przez Proxy. Proxy potrafi również zbuforować dane w przypadku niedostępności łącza, dzięki czemu można zminimalizować braki danych przy monitoringu lokalizacji wyposażonych w słabe łącze. Sprawdza się w przypadku infrastruktury rozproszonej po wielu lokalizacjach jak w przypadku różnych oddziałów, filii lub lokalizacji zapasowych.

Zabbix Java Gateway

Zabbix Java Gateway — W przypadku chęci monitorowania aplikacji opartych o Javę, z pomocą może przyjść dedykowana usługa oparta o Java Management Extensions (JMX) – Zabbix Java Gateway. Usługa może być skonfigurowana na poziomie zarówno Servera, jak i Proxy oraz tzw. stand alone, czyli postawiona na osobnym serwerze.

Parametry użytkownika

Parametry Użytkownika (ang. User Parameters) – to ustawienia, które rozszerzają wiedzę Zabbix Agenta o własne, zdefiniowane skrypty. Parametry Użytkownika są jednak ograniczone kilkoma wymogami:

 • skrypt musi zwrócić tylko jedną daną (tekst, liczba, liczba zmiennoprzecinkowa)
 • czas wykonania skryptu w sekundach nie może przekraczać maksymalnie 30 sekund lub mniej, jeśli pole „timeout” w pliku konfiguracyjnym Zabbix Agenta, wskazuje mniejszą wartość — posiadanie odpowiednich uprawnień dla Zabbixa do czynności wykonywanych przez skrypt i do niego samego — nazwa pozycji musi być unikalna (nie mogą istnieć dwie pozycje o tej samej nazwie!)

Zewnętrzne skrypty (ang. External Scripts) – to skrypt znajdujący się na serwerze Zabbix w katalogu podanym w pliku konfiguracyjnym w sekcji External scripts. Zewnętrzny skrypt jest wykonywany po stronie serwera Zabbix, więc ograniczeniem jest język skryptowy, który musi być dla niego zrozumiały. W ten sposób stosowanymi językami mogą być np. Python, PHP, bash itp. Co ważne, do uruchomienia External Scripts Zabbix również, jak w przypadku User Parameters, musi mieć uprawnienia.

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Specjalista SEO z bagażem doświadczeń w sprzedaży B2B. absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Internetowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prywatnie fanka audiobooków, siatkówki i podcastów true crime.

  Zobacz także:

  thumb image

  14 grudnia 2021

  3 Zabbix MeetUp Online – zapis sesji Q&A


  Czytaj
  thumb image

  14 kwietnia 2021

  2 Zabbix MeetUp Online – zapis sesji Q&A cz.3


  Czytaj
  thumb image

  9 sierpnia 2022

  Handy Tips #4: Jak wstrzymać niechciane alarmy w Zabbix


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy: