4 Zabbix MeetUp Online – zapis sesji Q&A

Artykuł stanowi zapis sesji pytań i odpowiedzi po czwartym polskim Zabbix MeetUp, który odbył się 4 kwietnia 2022 roku. Sesję prowadzili pracownicy Działu Monitoringu i Projektów Rozwojowych w Aplitt, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z Zabbixem: Robert Szulist i Mateusz Dampc.

Czy trapy nie zapisują się w DB?

Mateusz: Jeśli chodzi o SNMP trapy, to one zapisują się do pliku (np. temporary), ale w momencie, gdy zostaną wychwycone przez Zabbixa, to co jest pokazywane historycznie, zostanie pobrane bezpośrednio z bazy danych. Właśnie dlatego historie trapów będziemy pobierali bezpośrednio z Zabbix database.

Odpowiadając więc na pytanie: tak, jak najbardziej – zapisują się do bazy danych Zabbix, ale są również w tym pliku tekstowym, z którego Zabbix bezpośrednio wyciąga te dane.

Przymierzam się do aktualizacji Zabbix w wersji 5.2.7 CentOS 7.9. Jaka jest rekomendowana ścieżka aktualizacji do 6.0?

Robert: Na początek CentOS 8. Ponieważ Zabbix 6.0 „pójdzie” tylko na nim. Drugą kwestią są bazy danych. Zmienia się suport w zależności od wersji bazy. Jeśli chodzi o Postgres, to wymagana jest wersja 13, jeśli MySQL to tylko 8 wchodzi w grę.

Podsumowując: najpierw aktualizujemy iOS, potem bazę, potem Zabbix. Trzeba też zaktualizować szablony, które służą do monitoringu wewnętrznego Zabbix.

Czy przy wersji 6.0 macie jakieś wskazówki, by zwiększyć efektywności aplikacji?

Robert: Robert: Zabbix 6.0 przy aktualizacji wprowadza indeksy dla kolumn i tabel history (jeśli komuś zależy na indeksowaniu i optymalizacji bazy pod tym kątem, to warto to robić). Kolejna ważna zmiana – kiedyś było tak, że każdy poller miał dostęp do bazy danych. Od 6.0 tego nie ma, trzeba zwrócić uwagę, co się zmieni w środowisku.
Jeszcze jedna rzecz, która już była w 5.0, ale przypominam, bo warto z niej korzystać, to nowa metoda LLD, na podstawie pozycji zależnych zamiast z tradycyjnych LLD.

Mateusz: Tak, lepiej jedną większą metrykę wyciągnąć i dzielić na mniejsze, niż kilka mniejszych i dopytywać urządzenie bezpośrednio. Rekomendujemy.

Robert: Też warto heartbeat używać, ale to też już jest od 5.0 😊 Jeśli chodzi o akcje użytkowników, wiele się nie zmieniło, natomiast wewnętrznie faktycznie można odczuć te zmiany.

Adam Kłodnicki, Aplitt

Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

 • proof of concept, czyli wdrożenie prezentacyjnej wersji systemu Zabbix
 • konsultacje w zakresie konfiguracji monitoringu i automatyzacji infrastruktury
 • monitoring IT 24/7
 • wsparcie powdrożeniowe w tym autoryzowane wsparcie producenta
 • szkolenia użytkownika
Skontaktuj się!
×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ

Chciałem zaktualizować szablony dla Agentów, ale wyskoczył fail o istniejącym kluczu Agent hostname. Jak to wykonać zgodnie, czy zostaje usunięcie klucza i dopiero import?

Robert: Pytanie, skąd usunąć klucz. Nie znamy środowiska w zapytaniu. Zakładam, że klucz pochodzi z szablonu, który jest podlinkowany dla innego szablonu. Sprawdziłbym najpierw, czy nie warto odlinkować jakiegoś szablonu, podlinkować innego i wtedy zaimportować.

Mateusz: Tak, a jeżeli już taka pozycja istnieje bezpośrednio na hoście, jeżeli występuje na każdym serwerze, to czasami można np. z XML czy JSONa usunąć tworzenie tej konkretnej metryki.

Robert: Jeszcze bym sprawdził UID w szablonach.

Monitoring statusu zadań z task scheduler Windows – lepiej za pomocą klucza event log i aktywnego Agenta czy skryptu?

Mateusz: Zabbix wspiera jak najbardziej event log – czyli monitorujemy eventy ID na podstawie event log. Jeśli znasz taki, który odpowiada za harmonogram zdarzeń, można w tej sposób monitorować aktywnie…

Robert: Ja bym skryptu nie użył. Ze skryptem jest ten problem, że on może się „ztimeoutować”, więc maksymalny czas, jaki możecie sobie wpisać to 30 sekund. Jeśli Zabbix potrzebuje więcej, to prawdopodobnie skrypt jest kiepsko napisany pod kątem potrzeb monitoringu. Jeśli wykonuje się raz-dwa, to można zaryzykować, ale pamiętajmy, że decydowanie się na skrypt to konieczność kopiowania ręcznie lub półautomatycznie. Natomiast z Zabbix Agentem jako natywny monitoring takiego problemu nie ma i jest to łatwiejsze. Zalecałbym użyć event loga.

A co z Agentami na hostach po aktualizacji serwera Zabbix, aktualizować do Agent 2 i jak to zrobić z poziomu Zabbix?

Mateusz: Różnica pomiędzy Agentem 1 i 2 została omówiona podczas trzeciego Zabbix MeetUp Online:
Zabbix Agent, którego wybrać? | Zabbix MeetUp PL 08.11.2021
Niestety, z poziomu Zabbix nie da się zaktualizować Agenta. Musimy wykorzystać do tego moce przerobowe, np. pracowników lub użyć narzędzi do automatyzacji, np. Group policy object może się przydać. Tak naprawdę to jest taka podmianka „binarki” do Agenta.

Robert: Na dobrą sprawę, technicznie nie jest to skomplikowane.

Czy jest jakiś oficjalny przewodnik do dostrojenia baz danych, np. Postgres pod potrzeby Zabbixa?

Robert: Oficjalnego nie kojarzę, ale pamiętajmy, że Zabbix jest aplikacją jak każda inna, wiec każdy oficjalny poradnik Postgres się nada. Trzeba też mieć na uwadze, że przy pewnej wielkości bazy danych/instancji może nastąpić degradacja wydajności, jeśli chodzi o proces porządkowania. Czym się to objawia? Proces housekeeper będzie przez 100% czasu na 100% i będzie się nigdy nie kończył i baza danych zamiast być stała, będzie niepokojąco przyrastała. W związku z tym to jest moment, w którym należy odpalić partycjonowanie.

Ułożenie natywne klastrowanie. Czy testowaliście Postgresa pod tym względem, czy baza jest osobną instancją, czy Zabbix server dba o przełączanie?

Robert: Zabbix server dba tylko i wyłącznie o swoją usługę. 😉. Musicie się tym państwo zająć samodzielnie i użyć mechanizmu klastrowania Postgresa. Pamiętajmy, że komunikacja między nadaniem klastra odbywa się przez tabelę bazy danych. Wszystkie NODY Zabbixa piszą do tej bazy danych, wiec nasuwa się wniosek, że bardzo ważne jest to, by stan tabeli był aktualny na wszystkich sklastrowanych nodach Postgresa. Niestety, Zabbix o to nie zadba. To nasze zadanie.

Czy dostępne są webinary z poprzednich trzech spotkań dotyczących Zabbix?

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Renata Milek | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Specjalista SEO z bagażem doświadczeń w sprzedaży B2B. absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Internetowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prywatnie fanka audiobooków, siatkówki i podcastów true crime.

  Zobacz także:

  thumb image

  30 maja 2024

  Porządek w konfiguracji Zabbix 7.0 dzięki użyciu makr


  Czytaj
  thumb image

  22 maja 2021

  Jak działa system monitoringu IT Zabbix


  Czytaj
  thumb image

  16 lutego 2021

  2 Zabbix MeetUp Online – zapis sesji Q&A cz.1


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy: