Selektywny dostęp do sekcji frontendu w monitoringu Zabbix 5.2+
Wersja Zabbix 5.2 wprowadziła kolejne narzędzie, czyli role użytkowników. Rozwiązanie to jest oparte o bardzo prosty pomysł – co gdyby można było selektywnie nadawać uprawnienia do sekcji frontendu? Na te pytania odpowie niniejszy artykuł.
Jakie typy użytkowników definiuje Zabbix?
Zabbix bardzo poważnie podchodzi do tematu gradacji uprawnień w swoim oprogramowaniu do monitoringu sieci i infrastruktury IT. Praktycznie od początku jego istnienia mamy do czynienia z systemem uprawnień na podstawie typu użytkownika: Zabbix User, Zabbix Admin oraz Zabbix Super Admin. Do tego dochodzi przydzielanie użytkowników do poszczególnych grup uprawnień i filtrowanie problemów na podstawie ich znaczników.
Niestety, nie zawsze było to wystarczające – czasem nawet minimalne uprawnienia dawały pola do nadużyć. Z tego powodu dodano możliwość definiowania własnych poziomów uprawnień dla użytkowników.
Kto i jak może definiować role użytkowników w Zabbix?
Możliwość definiowania nowych ról użytkowników jest dostępna jedynie dla Super Administratorów Zabbix. Jest to naturalny wybór, gdyż od samego początku użytkownicy z tym typem konta zarządzali innymi użytkownikami. Definiując nową Rolę należy podać tradycyjny typ użytkownika, na którym ma ona bazować. Następnie można selektywnie odebrać uprawnienia do rożnych części frontendu, akcji lub metod API.
W związku z tym, że dalej mamy do czynienia z modelem uprawnień bazującym na sekcjach frontendu, rola może mieć co najwyżej te same uprawnienia, co bazowy typ użytkownika. I na nic zdadzą się próby obejścia tego systemu przez odwiedzanie bezpośrednich URL do podstron. Bazowanie na istniejących typach oznacza również, że każdy użytkownik pełnić może wyłącznie jedną rolę.
Jak ograniczyć działania użytkowników Zabbix?
Ważna jest też możliwość ograniczania akcji użytkownika systemu monitoringu. Wcześniej każdy użytkownik Zabbix, mając odpowiednie uprawnienia do hosta, mógł np. zamknąć jakiś aktywny problem. Aktualnie można tego zabronić właśnie przez konfiguracje i przypisanie konkretnej roli. To samo dotyczy dodawania notatek lub potwierdzania problemów. W końcu, możliwe jest też udostępnienie wszystkim użytkownikom mapy czy dashboardu, bez obaw, że komuś „się kliknie”.
Godny uwagi jest fakt, że można nadawać uprawnienia do modułów frontendu, tak więc jedynie określone role będą mieć dostęp do określonych wtyczek.
Robert Szulist | Architekt ds. monitoringu infrastruktury IT
Jak widzimy, role użytkowników są przydatnym narzędziem pozwalającym nadawać minimalne potrzebne uprawnienia, co zawsze jest mile widziane. Chcesz dowiedzieć się więcej o Zabbixie? Przeczytaj artykuł: Jak się tworzy skrypty zewnętrzne w Zabbixie!
Podziel się treścią: