Powrót do bloga

Monitoring Zabbix | 14 maja 2021

Skrypty zewnętrzne Zabbixa

Czyli gdzie system nie może, tam ludzi pośle.


 

 

Monitorować można wszystko, co jest w stanie dostarczyć dane w zrozumiałym dla Zabbixa formacie. Jednak natywne możliwości monitorowania urządzeń, sieci i zasobów, które zapewnia Zabbix, nie zawsze wystarczają. Do zadań specjalnych można zaangażować programistów i administratorów Działu Monitoringu i Projektów Rozwojowych, którzy za pomocą skryptów i bibliotek zintegrują własne rozwiązania z systemem monitoringu.

 

 

Skrypty Zabbix Aplitt

Serwery to podstawa

O każdym serwerze i urządzeniu można dowiedzieć się wszystkiego, co udostępnia nam producent. Część danych uzupełnia się w Zabbixie automatycznie poprzez zakładkę „Host inventory”, jednak można się wspomóc z zewnątrz, odczytując określone parametry kontrolerów lub sprawdzając stan przełączników awaryjnego zasilania. Na potrzeby automatyzacji monitoringu dysków i quot można wdrożyć Low-level Discovery, które wyeliminuje potrzebę ręcznego dodawania poszczególnych elementów do systemu. A kiedy przestrzenie zostaną automatycznie dodane do Zabbixa, administrator może sprawdzać w regularnych odstępach czasu czy nie wystąpiły nieoczekiwane skoki w wolnym miejscu na zasobie. Istotne jest również monitorowanie stanu poszczególnych node’ów w sklastrowanych usługach. Tutaj pomoże pobieranie informacji o stanie zasobów klastra i monitoring stanu load balancerów. Dla macierzy i zintegrowanych zasobów dyskowych na pewno przydatne będzie automatyczne wykrywanie LUN (logicznych dysków SAN) i monitoring stanu RAID. Przydatnymi rozwiązaniami jest również automatyczne wykrywanie procesów, daemonów, zliczanie ich liczby oraz generowanego przez nich obciążenia, a dla systemów Windows – monitorowanie listy dostępnych aktualizacji i czasu pozostałego do wygaśnięcia licencji. Rozbudowany monitoring stron internetowych często zalecamy zintegrowanie natywnego monitoringu WWW z testami UI, które pozwalają na pobranie ze strony dowolnych informacji i przeprowadzenie testów działania podstawowych komponentów aplikacji.

Ogranicza nas tylko zapotrzebowanie Klienta

Zewnętrzne testy można zastosować np. do informowania o przerwach w dostawach prądu na podstawie strony dostawcy lub prostszych zadań jak sprawdzanie odpowiedzi serwera na określone zapytania klienta albo logowanie do panelu użytkownika przy użyciu podanych poświadczeń. Administratorzy witryn internetowych powinni zadbać o mnóstwo kwestii, z którymi może pomóc Zabbix, np. monitorowanie nieprawidłowości w działaniu SSL, wygasających certyfikatach, nieprawidłowym wyświetlaniu strony na urządzeniach mobilnych czy chociażby długim czasie ładowania witryny.

Zaawansowany monitoring aplikacji

W dalszym ciągu mnóstwo aplikacji biznesowych to programy desktopowe, a te także wymagają uwagi i monitorowania. Niezależnie czy są to stare systemy korporacyjne czy współczesne aplikacje CRM, monitorować można wszystko, co udostępniają w logach programiści – począwszy od stanu poszczególnych zadań, aktualności bibliotek DLL w stosunku do wydanej przez producenta aktualizacji, a skończywszy na weryfikacji plików i ich modyfikacji w folderach.

Monitoring łącz

Żadna organizacja nie może funkcjonować bez ciągłego połączenia z Internetem. Ponadwymiarowe monitorowanie stabilności działania łącza i niektórych urządzeń sieciowych mogą zapewnić skrypty, które sprawdzą, czy punkty dostępowe są faktycznie dostępne z wielu źródeł lub, czy prawidłowo rozwiązywane są adresy domenowe poszczególnych aplikacji. Przy pomocy innych narzędzi można również sprawdzać i informować o otwartych portach UDP/TCP na określonych urządzeniach.

Zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami

Organizowanie pracy wielu zespołów zgodnie z normami bezpieczeństwa informacji wymaga dużego nakładu pracy – od zarządzania kontami użytkowników, domenami, po dostępy do poszczególnych serwerów, zasobów i aplikacji. Zewnętrzne rozwiązania DMiPR pozwalają na monitorowanie członków poszczególnych grup w usługach katalogowych, sprawdzanie list ACL, wykrywanie zmian w lokalnych grupach użytkowników oraz monitorowanie zmian uprawnień do udziałów sieciowych.

Bezpieczeństwo

Monitorowanie użytkowników i uprawnień wewnątrz organizacji to jedna sprawa, a co z zagrożeniami z zewnątrz? Dodatkowe moduły pozwalają na weryfikowanie połączeń przychodzących zgodnie z Real-time Block Lists oraz informowanie administratorów o podejrzanym ruchu sieciowym.

Monitoring monitoringu

Zabbixa można zaangażować też w monitorowanie… samego siebie! Zewnętrzne rozwiązania pozwalają bezpiecznie rozszerzać monitoring wewnątrz organizacji bez zaniedbywania prawidłowego funkcjonowania Zabbixa. Warto czasami wspomóc się replikacją i monitoringiem działania replikacji konfiguracji systemu, jeżeli korzysta się z więcej niż jednej instancji lub środowiska zapasowego. A posiadając więcej niż jeden system monitoringu, żeby zebrać wszystkie informacje w całość, można wtedy również monitorować ilość powiadomień na poszczególnych instancjach.

Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje w zakresie systemu Zabbix:

  • zaprosimy Twojego admina na szkolenie, na którym krok po kroku pokażemy jak Zabbix może mu pomóc w codziennej pracy
  • pokażemy jak duże możliwości integracji daje Zabbix i jak dużo Twojego czasu może oszczędzić
  • pomożemy właściwie skonfigurować Zabbixa
  • sprawdź

Jeśli chcesz powierzyć nam monitoring IT:

  • wspólnie określmy parametry dostępności usługi
  • określimy newralgiczne obszary dla Ciebie i Twojego biznesu
  • dostarczymy Ci raporty z przeprowadzonych działań
  • sprawdź

 

 

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak o narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

Zabbix 5.0 Certified Specialist, Zabbix 4.0 Certified Professional i programista aplikacji webowych. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Studia wschodnie, ze specjalizacją jęz. rosyjski i chiński. Pasjonat języków, poprawiania po kolegach dokumentacji systemowej i tłumaczenia im, dlaczego nie powinni pisać "Witam" na początku maila.

Krzysztof Wilczyński

Aplitt sp. z o.o. | Młodszy programista ds. monitoringu infrastruktury IT

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

25 maja 2021

Jak się tworzy własny monitoring IT


Czytaj
thumb image

22 maja 2021

Jak działa system monitoringu IT Zabbix


Czytaj
thumb image

8 maja 2021

Monitoring Baz Danych w Zabbixie


Czytaj
Go to Top