Powrót do bloga

Prawdziwe historie | 19 czerwca 2020

Moja przygoda z programowaniem

Czy stackoverflow odpowie na każde pytanie?


 

 

 

Przedstawiamy historię naszego pracownika Łukasza, który zaczynał od Turbo Pascal’a, a dziś jest pracownikiem Departamentu Rozwoju Oprogramowania w Aplitt. Od czego zaczynał, jaką metodę kształcenia wybrał i co dzisiaj radzi początkującym adeptom sztuki programowania. Zapraszamy do lektury.

 

 

Od czego wszystko się zaczęło

 

Moja przygoda z programowaniem rozpoczęła się kilkanaście lat temu, od Turbo Pascala. Z wypiekami na twarzy tworzyłem pierwsze programy i obserwowałem ich wyniki na ekranie. Wtedy nie wiedziałem nawet, że istnieją takie rzeczy, jak choćby dokumentacja. Programowanie było ciekawe, ale nie wiązałem z nim swojej przyszłości. Kolejny kontakt z programowaniem miałem na studiach – całe 3 semestry programowania w dwóch różnych językach. Czyli po raz drugi styczność z tworzeniem kodu nie trwała długo. Po studiach, z dyplomem magistra inżyniera elektryka rozpocząłem poszukiwania pracy. I wtedy po raz pierwszy pomyślałem o programowaniu. Pierwszą pracę w IT zdobyłem dzięki wiedzy na temat testowania oprogramowania (było tematem mojej pracy dyplomowej). Jako tester oprogramowania zdobywałem komercyjne doświadczenia w programowaniu przez kilka następnych lat. Kiedy pojawiła się szansa zmiany stanowiska, moja wiedza okazała się w pełni wystarczająca. I tak zostałem programistą. Oczywiście przez cały czas dokształcałem się i poszerzałem swoją wiedzę. Obserwowałem rynek pod kątem wymagań i umiejętności. Świat poszedł w kierunku aplikacji webowych a ja razem z nim. Poznałem też Typescript, dzięki czemu moje kompetencje stały się bardziej uniwersalne.

 

Skąd czerpać wiedzę

 

Aktualnie jest wiele możliwości nauki programowania. Internet oferuje mnóstwo artykułów i szkoleń. Sporo osób nagrywa kursy i udostępnia je w sieci. Do tego są firmy oferujące kursy od zera do programisty. A jak było ze mną? Ja głównie uczyłem się z książek, co jest chyba najtrudniejszą z dostępnych metod. Książki opisują wprawdzie zagadnienia, pokazują kawałki kodu, ale często nie dostarczają dodatkowych informacji, o których nie wie osoba początkująca. Np. książka wspomina o dodatkowej bibliotece, ale nie opisuje skąd ją wziąć. Nauka na podstawie książek wymaga dużej motywacji, gdyż czasami kilka godzin spędzonych przed komputerem nie oddaje nawet jednego działającego programu. Z czasem, gdy potrzebowałem sięgać po bardzo konkretne zagadnienia, zacząłem czytać materiały w intrenecie.  I cały czas obserwowałem, jak rozwija się mój główny język (C#) i w którym kierunku zmierza świat IT.

 

Co dzisiaj zrobiłbym inaczej

 

Czy gdybym zaczynał dziś swoją przygodę z programowaniem, zrobiłbym coś inaczej? Na pewno tak – skorzystałbym z tych opcji, które wówczas nie były dostępne.

 

Opcja 1: samodzielna nauka programowania.

Wymaga to dużo czasu, dużo dyscypliny i oczywiście motywacji. Długa i czasochłonna ścieżka, wymagająca lektury z dostępnych źródeł i wielu samodzielnych prób i testów.

 

Opcja 2: udział w kursie.

Kurs znacznie przyśpiesza naukę – daje podstawy, uczy jak posługiwać się narzędziami do kodu, a co najważniejsze, jak radzić sobie z najczęściej występującymi problemami oraz gdzie szukać informacji i rozwiązań problemów. Według mnie ten ostatni element jest bardzo istotny na początku przygody z programowaniem. Może być przyczyną wielu frustracji. Kurs programowania jest bardzo intensywny i trwa zwykle 4-5 miesięcy. Zajęcia odbywają się 6 dni w tygodniu, od 17:00 do 21:00 w dni robocze i od 9:00 do 15:00 w soboty, każdy tydzień zajęć kończy kurs. Po tygodniu zajęć następuje tydzień przerwy na wykonanie pracy domowej.

 

 

 

A co robię aktualnie, żeby poszerzać swoją wiedzę? Dalej czytam książki i materiały w internecie. Czasami korzystam z kursów z interesującej tematyki. Jeżdżę na konferencje, żeby być na bieżąco z nowościami w branży. I sam prowadzę kursy dla osób stawiających pierwsze kroku w programowaniu.

 

A odpowiadając na pytanie: Skoro wszystko jest na stackoverflow*, to za co płacimy programistom? – Za to, że wiemy które linie kodu skopiować ;)

 

Pozdrawiam Łukasz.

 

*popularny portal dla programistów, gdzie ludzie opisują swoje problemy z kodem, a inni im udzielają rad

 

 

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ
Podziel się opinią

Trener i programista .NET z wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów webowych w obszarach: finansowym, biotechnologicznym i odnawialnych źródeł energii.

Łukasz Jastrzębowski

Aplitt sp. z o.o. | Programista / Scrum Master

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

23 lipca 2020

Jak spełnić wymagania RODO


Czytaj
thumb image

17 marca 2020

Jak chronić się przed cyberprzestępczością


Czytaj
thumb image

25 listopada 2019

Autoryzacja transakcji


Czytaj
Go to Top