Powrót do bloga

Prawdziwe historie | 19 czerwca 2020

Moja przygoda z programowaniem

Czy stackoverflow odpowie na każde pytanie


 

Przedstawiamy historię naszego pracownika Łukasza, który zaczynał od Turbo Pascal’a, a dziś jest pracownikiem Departamentu Rozwoju Oprogramowania w Aplitt. Od czego zaczynał, jaką metodę kształcenia wybrał i co dzisiaj radzi początkującym adeptom sztuki programowania. Zapraszamy do lektury.

Od czego wszystko się zaczęło

Moja przygoda z programowaniem rozpoczęła się kilkanaście lat temu, od Turbo Pascala. Z wypiekami na twarzy tworzyłem pierwsze programy i obserwowałem ich wyniki na ekranie. Wtedy nie wiedziałem nawet, że istnieją takie rzeczy, jak choćby dokumentacja. Programowanie było ciekawe, ale nie wiązałem z nim swojej przyszłości. Kolejny kontakt z programowaniem miałem na studiach – całe 3 semestry programowania w dwóch różnych językach. Czyli po raz drugi styczność z tworzeniem kodu nie trwała długo. Po studiach, z dyplomem magistra inżyniera elektryka rozpocząłem poszukiwania pracy. I wtedy po raz pierwszy pomyślałem o programowaniu. Pierwszą pracę w IT zdobyłem dzięki wiedzy na temat testowania oprogramowania (było tematem mojej pracy dyplomowej). Jako tester oprogramowania zdobywałem komercyjne doświadczenia w programowaniu przez kilka następnych lat. Kiedy pojawiła się szansa zmiany stanowiska, moja wiedza okazała się w pełni wystarczająca. I tak zostałem programistą. Oczywiście przez cały czas dokształcałem się i poszerzałem swoją wiedzę. Obserwowałem rynek pod kątem wymagań i umiejętności. Świat poszedł w kierunku aplikacji webowych a ja razem z nim. Poznałem też Typescript, dzięki czemu moje kompetencje stały się bardziej uniwersalne.

Skąd czerpać wiedzę

Aktualnie jest wiele możliwości nauki programowania. Internet oferuje mnóstwo artykułów i szkoleń. Sporo osób nagrywa kursy i udostępnia je w sieci. Do tego są firmy oferujące kursy od zera do programisty. A jak było ze mną? Ja głównie uczyłem się z książek, co jest chyba najtrudniejszą z dostępnych metod. Książki opisują wprawdzie zagadnienia, pokazują kawałki kodu, ale często nie dostarczają dodatkowych informacji, o których nie wie osoba początkująca. Np. książka wspomina o dodatkowej bibliotece, ale nie opisuje skąd ją wziąć. Nauka na podstawie książek wymaga dużej motywacji, gdyż czasami kilka godzin spędzonych przed komputerem nie oddaje nawet jednego działającego programu. Z czasem, gdy potrzebowałem sięgać po bardzo konkretne zagadnienia, zacząłem czytać materiały w intrenecie.  I cały czas obserwowałem, jak rozwija się mój główny język (C#) i w którym kierunku zmierza świat IT.

Co dzisiaj zrobiłbym inaczej

Czy gdybym zaczynał dziś swoją przygodę z programowaniem, zrobiłbym coś inaczej? Na pewno tak – skorzystałbym z tych opcji, które wówczas nie były dostępne.

Opcja 1: samodzielna nauka programowania.

Wymaga to dużo czasu, dużo dyscypliny i oczywiście motywacji. Długa i czasochłonna ścieżka, wymagająca lektury z dostępnych źródeł i wielu samodzielnych prób i testów.

Opcja 2: udział w kursie.

Kurs znacznie przyśpiesza naukę – daje podstawy, uczy jak posługiwać się narzędziami do kodu, a co najważniejsze, jak radzić sobie z najczęściej występującymi problemami oraz gdzie szukać informacji i rozwiązań problemów. Według mnie ten ostatni element jest bardzo istotny na początku przygody z programowaniem. Może być przyczyną wielu frustracji. Kurs programowania jest bardzo intensywny i trwa zwykle 4-5 miesięcy. Zajęcia odbywają się 6 dni w tygodniu, od 17:00 do 21:00 w dni robocze i od 9:00 do 15:00 w soboty, każdy tydzień zajęć kończy kurs. Po tygodniu zajęć następuje tydzień przerwy na wykonanie pracy domowej.

 

A co robię aktualnie, żeby poszerzać swoją wiedzę? Dalej czytam książki i materiały w internecie. Czasami korzystam z kursów z interesującej tematyki. Jeżdżę na konferencje, żeby być na bieżąco z nowościami w branży. I sam prowadzę kursy dla osób stawiających pierwsze kroku w programowaniu.

A odpowiadając na pytanie: Skoro wszystko jest na stackoverflow*, to za co płacimy programistom? – Za to, że wiemy które linie kodu skopiować ;)

Pozdrawiam Łukasz.

*popularny portal dla programistów, gdzie ludzie opisują swoje problemy z kodem, a inni im udzielają rad

 

Podziel się opinią
Łukasz Jastrzębowski

Trener i programista .NET z wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów webowych w obszarach: finansowym, biotechnologicznym i odnawialnych źródeł energii.

Łukasz Jastrzębowski

Aplitt sp. z o.o. | Programista / Scrum Master

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

5 sierpnia 2020

Elektroniczny Dziennik Logopedyczny


Czytaj
thumb image

23 lipca 2020

Jak spełnić wymagania RODO


Czytaj
thumb image

17 marca 2020

Jak chronić się przed cyberprzestępczością


Czytaj
Go to Top