O czym jest ten artykuł:
1 maja 2024 roku otrzymaliśmy kolejny certyfikat Premium Partnera Zabbix, a to oznacza, że możemy pochwalić się jednym z najdłuższych staży partnerstwa w Polsce (nieprzerwanie od 2019 roku).
To okazja do podsumowania kilkunastu lat doświadczeń wdrożeniowych i analizy popularnych przekonań o Zabbix, jednym z najpopularniejszych rozwiązań do monitorowania IT opartych na licencji open source.
Fakty czy mity?
Sprawdź!
- Każdy, kto chce może zostać Premium Partnerem Zabbix
- Zabbix jest rozwiązaniem open source, ale nie jest prosty
- Firma wybrała open source, aby nie płacić
- Monitorowanie IT rozwiązuje wiele problemów, ale jego nieumiejętne użycie może wygenerować dodatkowe
- Mój Zabbix działa bez zarzutu i nie muszę nic poprawiać
#1: Każdy, kto chce może zostać Premium Partnerem Zabbix
MIT. Gdy zadaliśmy to pytanie producentowi, usłyszeliśmy, że gdyby zaakceptował każdą propozycję partnerstwa, miałby ponad 1500, a nie 250 partnerów. Premium Partnerów jest na świecie tylko 26 i są to firmy, które naprawdę specjalizują się w monitoringu IT i mają realny wpływ na rozwój produktu.
Oprócz potwierdzających doświadczenie wysokich przychodów z realizacji usług w ramach wdrożenia i rozwoju systemów monitoringu IT Zabbix, Premium Partner musi prowadzić szkolenia autoryzowane i zapewnić w zespole odpowiednią liczbę specjalistów z certyfikatem Zabbix Certified Specialist, Zabbix Certified Professional, Zabbix Certified Trainer (w Aplitt mamy 2 trenerów).
Dodatkowo aktywnie edukować społeczność administratorów Zabbix, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i pomyślnie przejść weryfikację firmy pod kątem prawnym.
#2: Zabbix jest rozwiązaniem open source, ale nie jest prosty
FAKT. Rozwiązania typu open source są często postrzegane jako łatwe w użyciu. W przypadku Zabbix tak nie jest, ponieważ składa się z wielu komponentów — podsystemów, bibliotek, interfejsów, integracji, których obsługa wymaga dogłębnego zrozumienia. Zwłaszcza gdy organizacja stawia czoło bardziej złożonym problemom lub ma specjalne wymagania.
#3: Firma wybrała open source, aby nie płacić
FAKT / MIT. Monitorowanie IT zazwyczaj nie jest pierwszym priorytetem w budżecie klienta. Firma zawsze najpierw zainwestuje w infrastrukturę, potem w oprogramowanie wspierające biznes i dopiero na końcu pomyśli o ich monitorowaniu. Jeśli wybierze rozwiązanie oparte na licencji open source to najprawdopodobniej przekonanie „wybrałem open source, aby nie płacić”, zostanie z nim na dłużej. Czasem na zawsze.
Czy takie podejście jest najlepszym rozwiązaniem? Czy to oznacza, że firma oszczędza? Czy rzeczywiście samodzielne wdrożenie i konfiguracja, a potem utrzymanie i aktualizacje Zabbix, jest bez kosztowe i równie skuteczne i jak skorzystanie ze wsparcia lokalnego partnera producenta?
Porównajmy dwa wdrożenia systemu Zabbix o podobnej skali i stopniu złożoności. Jedno realizowane ze wsparciem specjalistów — partnera albo producenta, drugie samodzielnie.
Wdrożenie
z partnerem
samodzielnie
czas:
zespół:
wielkość projektu:
efekt:
doświadczenie zespołu:
około 10 dni
4+ inżynierów
określona
95%
5+ lat
około 50 dni
1 specjalista
nieokreślona
nieokreślony
żadne
przygotowane na podstawie danych udostępnionych przez producenta
Opinia ZABBIX
Korzystanie z suportu Premium Partnera Zabbix jest tańsze, szybsze i efektywniejsze niż naprawianie błędów samemu, nawet 6-krotnie.
PODSUMOWUJĄC: większość użytkowników Zabbix, którzy podejmą się samodzielnego wdrożenia, aktualizacji czy optymalizacji prawdopodobnie nie unikną dodatkowych kosztów wdrożenia i efektów nieoptymalnej konfiguracji. Koszty mogą narastać w czasie, na skutek błędów i zaniedbań.
Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że klienci nie biorą pod uwagę wszystkich czynników ryzyka, takich jak:
- Brak wystarczającej wiedzy na temat samego rozwiązania
- Złe nawyki – czyli odnoszenie się do doświadczenia z innymi platformami
- Trudność w oszacowaniu czasu wdrożenia
- Brak wystarczających zasobów
- Wysokie prawdopodobieństwo porażki/opóźnień
- Wysoki koszt (całkowity koszt pozyskania, instalowania, użytkowania, utrzymywania)
- Niesatysfakcjonujące efekty
Opinia eksperta
Monitoring typu DIY zawsze będzie mniej skuteczny niż produkty specjalizujących się w nim korporacji. To kwesta zasobów.
Robert Szulist
Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT | Certyfikowany Trener i Ekspert Zabbix
W przypadku niedużych firm, w których monitorowanie odgrywa mniejszą rolę, koszty i ryzyko niepowodzeń w przypadku samodzielnego wdrożenia Zabbix są bardziej akceptowane. Eliminowanie ryzyka awarii nie ma najwyższego dla firmy priorytetu, a administratorzy są przyzwyczajeni do samodzielnego rozwiązywania problemów, korzystając zazwyczaj z wiedzy dostępnej w sieci albo certyfikowanych szkoleń.
W przypadku większych firm ryzyko poniesienia dużych kosztów jest większe. Tak jak większe są wymogi dostępności infrastruktury. Inwestycja w profesjonalne usługi to zaledwie ułamek ceny, którą duża firma zapłaciłby za licencje i usługi wdrożeniowe w przypadku płatnych rozwiązań. Inwestując we wsparcie partnera klient inwestuje w rozwój Zabbix, kompleksowe wsparcie ekspertów, możliwość budowy rozwiązań autorskich oraz długoterminową stabilność oprogramowania.
PODSUMOWUJĄC: koszty błędów i zaniedbań w utrzymaniu systemu ZABBIX będą najbardziej dotkliwe dla dużych firm.
#4: Monitorowanie IT rozwiązuje wiele problemów, ale jego nieumiejętne użycie może wygenerować dodatkowe
FAKT. Zabbix jest narzędziem wspierającym bezpieczeństwo, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że jego nieumiejętne użycie samo w sobie może wygenerować ryzyko. Błędna konfiguracja może być istotną dziurą w systemie, a uprawnienia do konta mogą być polem do nadużyć. Informacje o stanie infrastruktury mogą ułatwić atak lub pomóc znaleźć słabe punkty zabezpieczeń firmy, a wręcz sam monitoring może być przestrzenią do wykradania danych.
Opinia eksperta
Niemożliwe jest monitorowanie wszystkich potencjalnych wektorów ataku i żaden monitoring nie zastąpi dobrych praktyk i sensowych zabezpieczeń.
Robert Szulist
Architekt ds. Monitoringu Infrastruktury IT | Certyfikowany Trener i Ekspert Zabbix
PODSUMOWUJĄC: ważne jest, aby korzystanie z Zabbix było wspierane przez szkolenia i regularne audyty, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko i zwiększyć efektywność narzędzia.
#5: Mój Zabbix działa bez zarzutu i nie muszę nic poprawiać
MIT. Zabbix wymaga regularnej obsługi i opieki ze strony administratora, zwłaszcza w przypadku dynamicznych zmian w infrastrukturze IT, której nie zawsze towarzyszy aktualizacja systemu Zabbix. Między innymi w takich przypadkach poczucie bezpieczeństwa i kontroli, jakie daje monitoring może okazać się złudne.
Opinia eksperta
Znaczna część klientów, u których przeprowadziliśmy audyt systemu Zabbix, jest zaskoczona liczbą możliwych zmian i poprawek, jakie rekomendujemy w dokumentacji poaudytowej.
Miłosz Kortas
Kierownik Projektu
Symptomy nieprawidłowości i zaniedbań widać w każdej warstwie Zabbix. Wybrane z nich:
- duża liczba nieobsługiwanych pozycji
- za dużo napływających alertów
- źle dobrane ścieżki powiadomień
- za małe interwały pobierania danych
- nieaktualne, niewspierane szablony i pozycje
- ZABBIX w roli agregatora logów
- brak dedykowanej warstwy wizualizacji
- nieoptymalna konfiguracja szablonów
- niewykorzystanie pulpitów
- nieprawidłowa konfiguracja uprawnień (za dużo użytkowników)
- niekompatybilne wersje komponentów środowiska
- wolne ładowanie podstron
- suboptymalna konfiguracja silnika bazy danych
- przeszacowana/niedoszacowana ilość procesów ZABBIX serwera
- zbyt duży rozmiar DB (archiwizacja historii zamiast trendów)
- duża liczba błędów w logu
Najszybszą i najtańszą drogą do ulepszeń i optymalizacji jest powierzenie specjalistom z Aplitt wykonanie audytu środowiska Zabbix. Po jego wykonaniu klient otrzymuje raport, zawierający wykaz rekomendowanych zmian, niezgodności z najlepszymi praktykami i pominiętych aspektów konfiguracji. Dzięki temu klient może szybko zidentyfikować ryzyka i zyskać nową perspektywę zwiększenia efektywności, poprawy SLA monitoringu i monitorowanych usług. Bez obciążania zespołu dodatkową pracą.
Co zyskuje firma:
- Szybsze i bardziej efektywne wdrożenie: Aplitt, jako wieloletni Premium Partner Zabbix posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę, które pozwalają na szybkie i efektywne wdrożenie systemu.
- Redukcja kosztów związanych z błędami i nieefektywnościami: Profesjonalne wsparcie zmniejsza ryzyko błędów konfiguracji, które mogą prowadzić do kosztownych awarii i nieoptymalnego działania systemu.
- Dostęp do wiedzy eksperckiej i najlepszych praktyk: Partnerzy Zabbix mają dostęp do najnowszych aktualizacji i najlepszych praktyk, co zapewnia, że system jest zawsze zgodny z najnowszymi standardami.
- Zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności systemu: Profesjonalna konfiguracja i regularne audyty zmniejszają ryzyko luk bezpieczeństwa i awarii systemu.
PODSUMOWUJĄC: koszty błędów i zaniedbań w utrzymaniu systemu Zabbix będą najbardziej dotkliwe dla dużych firm. Zainwestowanie we współpracę z partnerem Zabbix może przynieść znaczące korzyści w zakresie efektywności, kosztów i bezpieczeństwa systemu monitorowania.
Podziel się treścią: