Monitoring infrastruktury. Po co, jak i dlaczego?

Fragment książki Mateusza Dampca
„Zabbix 7.0. Efektywny monitoring infrastruktury IT dla każdego”

W dzisiejszym świecie IT właściwie nic nie jest stałe. Postęp techniczny wymusza na dostawcach usług ciągłe ulepszenia, zmiany, aktualizacje oraz zwiększanie bezpieczeństwa urządzeń, których funkcją jest utrzymanie usług biznesowych. Często dostawcy są zmuszeni poprzez pewne regulacje rządowe lub europejskie, np. regulacje DORA czy też dyrektywy ISO, do zapewnienia, że infrastruktura będzie możliwie odporna na awarie i ataki hakerskie. Na rynku jest wiele narzędzi, które oferują zwiększenie bezpieczeństwa urządzeń w serwerowniach, jednak bardzo często są to programy bardzo drogie w utrzymywaniu i eksploatacji.

W dzisiejszym świecie IT właściwie nic nie jest stałe. Postęp techniczny wymusza na dostawcach usług ciągłe ulepszenia, zmiany, aktualizacje oraz zwiększanie bezpieczeństwa urządzeń, których funkcją jest utrzymanie usług biznesowych. Często dostawcy są zmuszeni poprzez pewne regulacje rządowe lub europejskie, np. regulacje DORA czy też dyrektywy ISO, do zapewnienia, że infrastruktura będzie możliwie odporna na awarie i ataki hakerskie. Na rynku jest wiele narzędzi, które oferują zwiększenie bezpieczeństwa urządzeń w serwerowniach, jednak bardzo często są to programy bardzo drogie w utrzymywaniu i eksploatacji.

Certyfikat zgodności ISO 27001 pomaga przedsiębiorcom pozyskiwać nowych klientów. Dlatego, aby móc spełniać owe wymogi, trzeba również wprowadzić monitoring infrastruktury. Monitoring bardzo często kojarzy się z kamerami cyfrowymi montowanymi na budynkach. Oczywiście nie jest to błąd — to zastosowanie należy do szerokiej gamy pojęć, które się kryją pod słowem „monitoring”. Tak jak kamery obserwują otoczenie budynków, tak wyspecjalizowane narzędzia weryfikują stan sieci, serwerów czy też aplikacji. Każdy niepożądany stan, który powoduje przerwy w działaniu, trzeba jak najszybciej zmienić na pożądany, aby nie dopuścić do strat finansowych.

Niejedna firma w XXI wieku przez drobne problemy, drobne niedopatrzenie musiała płacić gigantyczne odszkodowanie, które wiele z nich doprowadziło do upadku. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest przypadkowe wykrycie podatności w protokole SSH (CVE-2024-3094), potocznie nazywanej podatnością XZ. W skrócie podatność polegała na tym, że podczas nawiązywania sesji przez OpenSSH uruchamiały się zarchiwizowane testy, które miały na celu przesłanie wprowadzonych danych logowania na zewnętrzne serwery. Ów problem był na tyle krytyczny, że mógł zagrozić bezpieczeństwu wielu krajów. Był też na tyle istotny, że występował już w wersjach systemów operacyjnych, które niebawem miano wydać. Na szczęście udało się w porę (przypadkiem) go wykryć i wyeliminować zagrożenie. Cała sytuacja pokazuje, jak niewiele brakowało, aby udostępnić dane logowania niepożądanym osobom.

Innym przykładem zastosowania monitoringu chroniącego przed podatnościami jest sprawdzanie wersji aplikacji Java, które bardzo często stosuje się w firmach. Do popularnych narzędzi wykorzystujących język programowania Java należą choćby: ELK stack, Apache Tomcat, Cassandra, Jenkins czy też Zabbix Java Gateway, dokładnie omówiony w rozdziale dotyczącym tej usługi. W 2021 roku wykryto podatność CVE-2021-44832 (potocznie nazywaną podatnością Log4j), która polegała na możliwości zdalnego wykonania złośliwego kodu z uprawnieniami administratorskimi bez konieczności logowania. Już sam opis brzmi złowrogo. Wykryto ją w licznych aplikacjach wykorzystujących Javę, dlatego wiele firm zdecydowało się na aktualizację narzędzi, które zawierały poprawki usuwające tę podatność. W małych organizacjach problem nie był duży: kilka serwerów, narzędzi — i gotowe. Natomiast w przypadku średnich i dużych problem narastał. Duża liczba serwerów oraz aplikacji, a bardzo często również mocno rozbudowany podział odpowiedzialności powodowały chaos.

Programiści z własnymi serwerami mogli nie wiedzieć, co dokładnie na nich instalowali na potrzeby testów, a administratorzy nadzorujący całe środowiska często nie wiedzieli, co instalowali użytkownicy serwerów, z powodu dużej skali infrastruktury. Działy zarządzające bezpieczeństwem nakazują jak najszybsze łatanie „dziur” — reagować trzeba bezzwłocznie. Tylko skąd wiadomo, gdzie jest zainstalowane oprogramowanie, które ma lukę bezpieczeństwa? Na ilu serwerach? Bez zweryfikowania wersji komponentów i zebrania informacji o nich nigdy nie wyeliminuje się problemu.

Skuteczny monitoring pozwala na wczesne wykrywanie niepożądanych wersji pakietów i systemów, które mogą wywołać różne incydenty. Nawet jeśli monitoring działa post factum, to wciąż może wskazać dotknięte problemem serwery, które trzeba jak najszybciej wyeliminować, aby nie narazić organizacji na straty finansowe, wizerunkowe oraz prawne, a przede wszystkim – na sam wyciek danych. Utrzymanie czytelnego inwentarza, konfiguracji oraz powiadomień może szybko zwiększyć efektywność usług, które dana firma oferuje swoim kontrahentom, a administratorom zarządzającym serwerownią zapewni spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa w utrzymywanym środowisku oraz ułatwi jego utrzymanie.

Czym jest Zabbix?

Do skutecznego monitorowania infrastruktury IT na dzisiejszym rynku potrzeba oprogramowania, które obsługuje szeroką gamę protokołów, od Telnetu poprzez HTTP aż do własnych typów komunikacji, takich jak skrypty czy specjalne narzędzia pomocnicze. Bardzo duża część programów monitorujących jest przeznaczona do wyspecjalizowanych urządzeń lub konkretnych zastosowań. Na przykład:

  • Cisco Prime — jest oprogramowaniem do zarządzania konfiguracją urządzeń Cisco oraz ich monitorowaniem,
  • The Dude — zajmuje się monitoringiem urządzeń z rodziny Mikrotik,
  • Prometheus — skupia się na środowisku osadzonym, takim jak kontenery i systemy operacyjne,
  • Graylog — zbiera dane tekstowe i analizuje je pod różnym kątem,
  • Observium — skupia się na monitoringu sieci komputerowych,
  • Whatsup Gold — jest płatnym oprogramowaniem do monitorowania serwerów i urządzeń sieciowych.

Z powyższych przykładów można wywnioskować, że na rynku IT funkcjonuje bardzo duża liczba programów, z których użyciem można zapewnić zgodność z procedurami i dyrektywami. Jednak stosowanie dużej liczby narzędzi powoduje chaos w kwestiach zarządzania oraz utrzymania. Przy tym często koszt licencji na tego rodzaju oprogramowanie jest bardzo wysoki, przez co niektórych instytucji nie stać na zakup takich specjalistycznych systemów.

Z pomocą przychodzi rozwiązanie oparte na otwartym kodzie, takie jak Zabbix. Jest to uniwersalne i darmowe narzędzie do monitoringu klasy korporacyjnej, dzięki któremu możemy sprawdzać i kolekcjonować dane z niemalże każdego systemu informatycznego, bez względu na jego rodzaj. Zgodnie ze słowami twórcy oprogramowania i założyciela firmy, Aleksieja Władyszewa (Alexei Vladishev), Zabbix potrafi kolekcjonować metryki z każdego miejsca, z którego można zebrać dowolną wartość liczbową bądź tekstową.

Takie podejście pozwala na monitorowanie w zasadzie wszystkiego, co jest dostępne w IT, a nawet OT. Zabbix pozwala na bardzo wydajne i efektywne monitorowanie serwerów fizycznych oraz wirtualnych, urządzeń sieciowych, chmury, szerokiej gamy aplikacji, urządzeń IoT, kontenerów, a także usług biznesowych. Szerokie zastosowanie tego narzędzia umożliwia komplementarne zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem firm.

Do podstawowych zadań wykonywanych przez Zabbixa wliczają się:

  • kolekcjonowanie metryk,
  • wizualizacje,
  • powiadomienia o problemach,
  • automatyzacja,
  • przechowywanie uzyskanych wartości w relacyjnej bazie danych

Pierwsze stabilne wydanie Zabbixa jako narzędzia do monitorowania infrastruktury IT ujrzało światło dzienne w 2004 roku i do dziś regularnie zyskuje nowe funkcjonalności. 4 czerwca 2024 roku udostępniono wersję 7.0 LTS (ang. Long Term Support), która wprowadziła – w porównaniu z wersją 6.0 LTS – szereg nowych możliwości, m.in.:

  • asynchroniczne procesy zbierające metryki z urządzeń końcowych,

  • możliwość zwiększenia limitu czasu dla poszczególnych pozycji,

  • rozszerzenie wysokiej dostępności opartej na grupach Zabbix proxy,

  • uruchamianie skryptów na urządzeniach końcowych z własnymi parametrami w językach zrozumiałych dla systemu operacyjnego (PowerShell, Bash, Python itd.),

  • zwiększenie wydajności w kolekcjonowaniu metryk i działaniu frontendu,

  • nowe widżety wizualizacyjne,

  • weryfikację dostępności nowszych wersji oprogramowania,

  • zarządzanie użytkownikami z poziomu zewnętrznego systemu Active Directory,

  • monitoring stron WWW z wykorzystaniem silnika przeglądarkowego,

  • wsteczną kompatybilność z Zabbix proxy.

Polityka wydawania nowych wersji systemu Zabbix jest następująca (rysunek W.1):

  • Wersje LTS (ang. Long Term Support) wydawane są co 1,5 roku. Wersje LTS uzyskują pełne wsparcie produktu w postaci poprawek kodu i usuwania podatności przez 5 lat od wydania wersji LTS (3 lata pełnego wsparcia, 2 lata ograniczonego). Charakteryzują się zerem na drugim miejscu po oznaczeniu wersji głównej, np. 4.0, 5.0., 6.0, 7.0, 8.0 itd.
  • Wersje pośrednie (standardowe) to wersje wydawane pomiędzy systemami LTS. Charakteryzują się utrzymaniem wsparcia do czasu wydania kolejnej stabilnej wersji (średnio co 6 miesięcy). W momencie opublikowania nowszego wydania można liczyć również na 6-miesięczne ograniczone wsparcie w postaci usuwania krytycznych podatności. Zaleca się aktualizowanie Zabbixa do najnowszej dostępnej wersji. Wersje pośrednie charakteryzują się parzystym oznaczeniem na drugim miejscu po oznaczeniu wersji głównej, np. 4.2, 6.4, 7.2 itd.
  • Wersje testowe (niestabilne) to wersje oprogramowania niezalecane do uruchamiania w środowisku produkcyjnym. Są to wersje deweloperskie, niestabilne, pozbawione wsparcia producenta. Charakteryzują się nieparzystym oznaczeniem na drugim miejscu po oznaczeniu wersji głównej, np. 6.1, 6.3: x.1 oznacza wersję alfa lub beta wydaną przed wersją x.2, x.3 oznacza wersję alfa lub beta wydaną przed wersją x.4, x.5 oznacza wersję alfa lub beta wydaną przed wersją LTS x+1.0.

Oznacza to, że od ponad 20 lat produkt nieustannie prężnie się rozwija, zyskuje nowe funkcjonalności oraz obsługuje coraz to nowsze protokoły komunikacyjne. Do każdej zebranej wartości można przygotować osobny wykres bądź wyzwalacz, który będzie sygnalizować odchylenie danej od określonego wcześniej progu. To wszystko pozwala administratorom działać proaktywnie. Problemy można w ten sposób naprawić przed zgłoszeniem przez klienta, a jeśli niepożądana sytuacja jest trywialna, schematyczna bądź występuje cyklicznie, problem mogą rozwiązać automatyczne akcje wyzwalane przez system monitoringu.

Zabbix jako narzędzie wykorzystywane w IT oraz OT sprawdzi się w każdej instytucji, branży czy też w środowisku domowym. Stosuje się go na całym świecie, niemalże w każdej dziedzinie. Dla przykładu, używa go Europejska Agencja Kosmiczna do monitorowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest też obecny w takich firmach jak Dell (branża IT), Orange (branża telekomunikacyjna) i Seat (branża automotive, Źródło: https://www.zabbix.com/, https://www.zabbix.com/users).

Zabbix do monitoringu wykorzystuje takie rozwiązania jak:

  • protokół SNMP/ pułapki SNMP,
  • protokół Telnet,
  • SSH,
  • silniki ODBC do odpytywania baz danych,
  • protokół IPMI,
  • protokół ICMP,
  • protokoły HTTP/HTTPS,
  • protokół Modbus,
  • protokół MQTT,
  • JavaScript,
  • własny protokół oparty na JSON — Zabbix agent oraz Zabbix sender,
  • i cokolwiek innego, co wykorzystuje skrypty napisane w języku zrozumiałym dla serwera, na którym są uruchamiane.

Elastyczność rozwiązania wspomaga organizacje w zarządzaniu swoją infrastrukturą, zasobami i usługami biznesowymi, realnie wpływając na dochody firmy oraz zapobiegając utracie wiarygodności w oczach kontrahentów.

Zabbix jest również bardzo dobrym integratorem z innymi systemami, gdyż pozwala na automatyzację pracy z wykorzystaniem m.in. zgłoszeń, zdalnych poleceń czy powiadomień użytkowników. W sektorze IT firmy bardzo często stosują metodyki pracy ITIL, dlatego narzędzia do monitoringu powszechnie wykorzystuje się do raportowania incydentów w różnych systemach ticketowych, takich jak Jira, ServiceNow, Manage Engine Service Desk Plus, Gitlab czy też Zammad. Umożliwia to instytucjom pracę w metodyce opartej na zgłoszeniach we w pełni zautomatyzowany sposób, gdyż Zabbix pozwala na utworzenie incydentu w systemie natychmiast po wykryciu problemu. Analogicznie działa to w przypadku powiadomień mailowych, esemesowych czy też z wysyłką bezpośrednio na czat, np. Discord, Jabber, Slack, Telegram lub Skype. W powiadomieniach można także tworzyć integracje z własnymi systemami zarządzania, z użyciem webhooków napisanych w języku JavaScript bądź skryptów alarmowych napisanych przez administratorów.

Mówiąc o integracjach, nie sposób nie wspomnieć o tym, że Zabbix ma swoje własne API, którego można używać do kreowania własnych raportów lub integracji z systemami wizualizacji, takimi jak Grafana. Odpowiednio skonfigurowane środowisko z wizualizacjami pozwoli zidentyfikować problem w bardzo krótkim czasie. Oprogramowanie Grafana utrzymuje własny plugin wykorzystujący API Zabbixa do komunikacji bezpośrednio z systemem monitorującym i wyświetlania danych. Jest to dobra alternatywa dla wbudowanych w Zabbix frontend pulpitów, gdyż Grafana pozwala na integrację z innymi źródłami danych na jednym, przeznaczonym do tego widoku.

Definicje wykorzystywane w książce

Przed szczegółowym omówieniem wszystkich komponentów, elementów oraz schematów działania należy przedstawić i wytłumaczyć pojęcia, które będą omawiane. Każdy z elementów uwzględnionych w tabeli W.1 zostanie szerzej omówiony bądź wspomniany przynajmniej w jednym podrozdziale.

POLSKA
NAZWA
NAZWA
ANGIELSKA
OPIS
Zabbix serwer Zabbix Server Jeden z trzech głównych komponentów środowiska Zabbix. Odpowiada za wykrywanie problemów, powiadamianie oraz kolekcjonowanie metryk z infrastruktury
Zabbix
frontend
Zabbix
Frontend
Jeden z trzech głównych komponentów środowiska Zabbix. Odpowiada za wszelką wizualizację, od zarządzania konfiguracją monitoringu po wyświetlanie zebranych danych na wykresach i pulpitach
Baza danych
Zabbixa
Zabbix
database
Relacyjna baza danych, w której są przechowywane dane konfiguracyjne oraz dane z zebranych metryk. Trzeci najważniejszy komponent środowiska Zabbix
Zabbix proxy Zabbix Proxy Oprogramowanie dodatkowe wspomagające Zabbix serwer w kolekcjonowaniu metryk ze zdalnych lokalizacji oraz w przetwarzaniu wstępnym uzyskanej wartości
Zabbix agent Zabbix Agent Narzędzie instalowane na urządzeniach końcowych z systemem operacyjnym Linux, macOS lub Windows. Odpowiada za kolekcjonowanie metryk i wysłanie danych do Zabbix serwera lub Zabbix proxy. Dostępne w dwóch wariantach: Zabbix agent oraz Zabbix agent 2
Host Host Logiczna reprezentacja monitorowanego elementu. Może to być serwer, stacja robocza, aplikacja, strona internetowa, baza danych bądź dowolny element, który ma być sprawdzany
Grupa hostów Host group Logiczna reprezentacja danego zbioru hostów, np. Serwery, Stacje robocze, Aplikacje, Strony internetowe, Bazy danych itp
Pozycja Item Element określający, co ma zostać zebrane z hosta. Na przykład: pozycja typu Agent Zabbix zdefiniowana pod kluczem
system.cpu.util zwróci procent wykorzystania procesora z hosta, na którym zainstalowano Zabbix agenta, pozycja typu Proste sprawdzenie zdefiniowana pod kluczem icmpping zwróci wartość 1, gdy urządzenie odpowie na żądanie protokołu ICMP, bądź 0, gdy odpowiedź będzie negatywna
Przetwarzanie
wstępne
Preprocessing Modyfikuje wartość otrzymaną przez Zabbix serwer lub Zabbix proxy zgodnie z regułami zdefiniowanymi dla danej pozycji
Wyzwalacz Trigger Definicja wyrażenia opartego na jednej bądź wielu funkcjach matematycznych. Określa stan problemu na podstawie danych uzyskanych przez podane pozycje. Przykładowo niepożądaną sytuacją może być utrzymująca się od 5 minut wartość 0 z pozycji o kluczu icmpping, oznaczająca niedostępność hosta (/host/icmpping.max(5m)=0).
Wykres Graph Wizualizacja graficzna na Zabbix frontendzie danych otrzymanych przez pozycje w podanym okresie
Pulpit Dashboard Zbiór widżetów wizualizujących w różnej formie dane otrzymane przez pozycje na jednym, oddzielnym widoku
Reguła
wykrywania
niskopoziomowego
Low Level Discovery Zbiór prototypów pozycji, wyzwalaczy, wykresów oraz hostów, który na podstawie otrzymanych obiektów w liście JSON sprawia, że Zabbix serwer automatycznie tworzy elementy wykorzystywane w monitoringu
Scenariusz
sieci WWW
WWW Monitoring wykorzystujący bibliotekę libcurl do monitorowania wydajności i dostępności stron internetowych. Nie obsługuje JavaScriptu
Szablon Template Zbiór elementów takich jak pozycje, wyzwalacze, reguły wykrywania niskopoziomowego czy scenariusze sieci WWW, które mają zostać przypisane do hostów
Grupy
szablonów
Template
groups
Logiczna reprezentacja danego zbioru szablonów, np. Szablony serwerowe, Szablony serwerowe/ Windows, Szablony aplikacyjne, Szablony bazodanowe, Szablony sieciowe itp.
Usługa Service Funkcja w Zabbixie służąca do obliczania stanu dostępności poziomu usług biznesowych (SLA). Na podstawie wygenerowanych przez wyzwalacze problemów weryfikowana jest dostępność komponentów infrastruktury, które mogą wspomagać firmy przy rozliczaniu usług sprzedawanych kontrahentom
Znacznik Tag Oznaczenie hosta, szablonu, pozycji, wyzwalacza, scenariusza sieci WWW bądź usługi zgodnie z przyjętymi kryteriami, np. znacznik Środowisko o wartości Produkcyjne lub Testowe
Zdarzenie Event Sytuacja wygenerowana przez zmianę stanu wyzwalacza, np. z Problem na OK. Zdarzenie pełni funkcję identyfikatora problemu
Akcja Action Oparty na zdarzeniu zbiór warunków, które muszą być spełnione, aby uruchomiło się automatyczne powiadomienie
Operacja Operation Zdefiniowane reguły powiadomienia po spełnieniu warunków akcji, np. wysłanie powiadomienia mailowego do grupy użytkowników
Wykrywanie Discovery Reguła pozwalająca na wykrywanie urządzeń w infrastrukturze informatycznej oparte na zakresach adresacji IP
Automatyczna
rejestracja
Zabbix agenta
Active agent
autoregistration
Akcje automatycznych działań wykonywanych przez Zabbixa w momencie otrzymania informacji o pojawieniu się nowego hosta, na którym poprawnie zainstalowano Zabbix agenta w trybie aktywnym

Standardowa architektura

Głównymi komponentami systemu Zabbix są:

  • usługa zabbix-server zainstalowana na serwerze z systemem operacyjnym Linux,
  • usługa WWW utrzymująca Zabbix frontend,
  • relacyjna baza danych (zazwyczaj MySQL lub PostgreSQL).

To zbiór tych trzech komponentów nazywamy „Zabbixem”, gdy mamy na myśli całe narzędzie monitorujące. Każdy z tych komponentów może być zainstalowany na osobnym serwerze oraz być sklastrowany w taki sposób, aby zapewnić jak największą dostępność całego systemu. Na rysunku W.2 jest pokazany schemat połączeń pomiędzy komponentami systemu monitorowania.

Zabbix serwer jako komponent centralny odgrywa rolę integratora z innymi systemami. Aczkolwiek nie może on działać prawidłowo bez relacyjnej bazy danych, z której pobiera informacje o całej konfiguracji monitoringu, czyli wszystkich hostach, pozycjach, wyzwalaczach, regułach wykrywania itd. Połączenie z bazą danych służy również do wprowadzania danych pobranych z urządzeń końcowych poprzez pozycje lub zdalnych Zabbix proxy, zainstalowanych w innych lokalizacjach. Dlatego ta komunikacja musi zostać zachowana i być zawsze dostępna.

Następnym elementem jest Zabbix frontend. Na diagramie pokazanym na rysunku W.2 widać charakterystyczną linię przerywaną pomiędzy nim a Zabbix serwerem, dlatego że połączenie to służy tylko w kilku sytuacjach, takich jak:

  • przeglądanie kolejki na Zabbix serwerze,
  • zwracanie informacji, czy Zabbix serwer jest uruchomiony,
  • możliwość wykonania przycisku Test na wybranych pozycjach,
  • możliwość uruchomienia skryptu frontendowego.

Zabbix frontend zarządza konfiguracją monitoringu, która jest bezpośrednio zapisywana w bazie danych. Zapisane dane mogą zostać wykorzystane przez usługę WWW do zwizualizowania danych historycznych z danego urządzenia w taki sposób, że każdy wprawiony administrator lub użytkownik zweryfikuje, czy w wybranym czasie jego systemy działały poprawnie.

Komponentem wspierającym główną architekturę jest usługa Zabbix proxy, która służy m.in. do odciążenia głównego systemu w kolekcjonowaniu metryk z urządzeń końcowych, głównie w momencie, gdy ma być monitorowana infrastruktura umieszczona w innej lokalizacji niż system utrzymujący Zabbix serwer. Wykorzystanie Zabbix proxy jest dobrą praktyką pozwalającą na zwiększenie wydajności całego systemu. Tę tezę potwierdza również to, że jeden Zabbix serwer może obsłużyć nieograniczoną liczbę proxy.

Zabbix agent jest komponentem, który zainstalowany na urządzeniu z systemem z rodzin Linux, macOS lub Windows jest w stanie zebrać szereg informacji o tym hoście. Może działać w dwóch trybach (tak jak Zabbix proxy): aktywnym (host wysyła dane do kolekcjonera danych) i pasywnym (host otrzymuje żądanie o przesłanie wartości z kolekcjonera danych). Oprogramowanie to może wysyłać wartości bezpośrednio do Zabbix serwera lub Zabbix proxy. Obszerniej Zabbix agent jest omówiony w poświęconym mu rozdziale.

Zabbix Java Gateway stosuje się wtedy, gdy w danej infrastrukturze wymagane jest monitorowanie aplikacji, która wykorzystuje język Java. Zabbix używa rozszerzenia do Javy o nazwie Java Management Extensions (JMX). Pozycja stosująca monitoring oparty na JMX odwołuje się do obiektów mbean, aby wyciągnąć dane bezpośrednio z samej aplikacji. Do jednego Zabbix serwera można przypisać tylko jeden Zabbix Java Gateway. W momencie gdy wymagana jest rozbudowa środowiska o kolejny gateway, należy zastosować usługę Zabbix proxy, która będzie używać dodatkowego komponentu.

Na sam koniec zostaje usługa Zabbix web service, która pomimo swojej nazwy nie pełni żadnej funkcji związanej z dostępnością strony WWW. Jest to dodatkowy i całkowicie opcjonalny komponent, który odpowiada za tworzenie oraz wysyłanie raportów mailowych z załącznikiem w formacie PDF. Komponent ten otrzymuje sygnał od Zabbix serwera z wymogiem utworzenia raportu w pliku .pdf opartego na pulpitach znajdujących się na Zabbix frontendzie. W tym celu Zabbix web service wykorzystuje silnik przeglądarkowy, np. Google Chrome, aby wykonać zrzut ekranu podanego pulpitu, i przesyła zawartość z powrotem. Następnie dzięki swoim możliwościom alarmowania Zabbix serwer wysyła taki raport do adresatów podanych w konfiguracji raportu cyklicznego we frontendzie.

Zabbix Cloud

Podczas wydarzenia „Zabbix Summit 2024” w Rydze zaprezentowano nowy produkt — Zabbix Cloud. Jest to pełne środowisko monitoringu dostępne na serwerach Zabbix, uruchamiane w modelu płatnej subskrypcji, w którym płaci się za wykorzystane zasoby sprzętowe. Można je w dowolnej chwili skalować, aby zwiększyć bądź zmniejszyć wydajność systemu.

Ten sposób zapewnia m.in. wsparcie producenta oraz zawsze najnowszą wersję systemu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które nie mają pracowników o umiejętnościach w administrowaniu systemami z rodziny Linux. W ten sposób uruchamia się ograniczone (o kilka możliwości, np. pułapki SNMP czy monitoring baz danych poprzez ODBC) środowisko Zabbix w jednym z pięciu regionów na całym świecie. Sposób utrzymania tego systemu jest identyczny jak w przypadku systemów on-premise, natomiast brak dostępu do serwera z poziomu systemu operacyjnego powoduje, że model ten może nie sprawdzić się w pełni w środowisku klasy enterprise.

Źródło:Zabbix 7.0. Efektywny monitoring infrastruktury IT dla każdego”, Mateusz Dampc, Helion 2025

Sięgnij po książkę i poznaj:

  • komponenty oprogramowania Zabbix 7.0
  • dobre praktyki w zakresie przygotowania środowiska jego pracy
  • ważne aspekty związane z uruchomieniem monitoringu
  • procesy zachodzące wewnątrz aplikacji
×

Jeśli chcesz poznać Zabbixa od praktycznej strony – sięgnij po moją książkę. To efekt wielu lat pracy z monitoringiem w realnych wdrożeniach. Mam nadzieję, że znajdziesz w niej coś, co pomoże także Tobie! Mateusz Dampc

Summary
Monitoring infrastruktury. Po co, jak i dlaczego?
Article Name
Monitoring infrastruktury. Po co, jak i dlaczego?
Description
Jeśli chcesz poznać Zabbixa od praktycznej strony – sięgnij po moją książkę. To efekt wielu lat pracy z monitoringiem w realnych wdrożeniach. Mam nadzieję, że znajdziesz w niej coś, co pomoże także Tobie!
Author
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

    Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

    * Imię i nazwisko:

    * Firma:

    * Telefon:

    E-mail:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Aplitt sp. z o.o. moich danych osobowych wskazanych w formularzu kontaktowym w celu otrzymywania informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o.. Więcej informacji w Polityce Prywatności.* Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Aplitt sp. z o.o. moich danych osobowych wskazanych w formularzu kontaktowym w celu otrzymywania informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o.. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

    Wyrażam zgodę na kontakt za pomocą wyżej wymienionych kanałów komunikacji w celu przedstawienia mi informacji handlowych lub w celu marketingu bezpośredniego Aplitt sp. z o.o..* Wyrażam zgodę na kontakt za pomocą wyżej wymienionych kanałów komunikacji w celu przedstawienia mi informacji handlowych lub w celu marketingu bezpośredniego Aplitt sp. z o.o..

    * pola wymagane


    Mateusz Dampc | Architekt ds. monitoringu infrastruktury IT w Aplitt
    Mateusz Dampc | Architekt ds. monitoringu infrastruktury IT w Aplitt
    Mateusz Dampc jest ekspertem w dziedzinie monitoringu Zabbix, posiada tytuł certyfikowanego trenera w wersjach 6.0 i 7.0. Na co dzień wspiera swoją wiedzą polską społeczność IT na forach społecznościowych, w ramach szkoleń, publicznych prelekcji i webinarów. W pracy skupia się głównie na realizacji ekstremalnych wymogów dotyczących monitoringu u klientów zewnętrznych. Posiada doświadczenie w zakresie Zabbix od wersji 2.2, a także certyfikaty Zabbix Certified Professional dla wszystkich wersji począwszy od 3.0. Autor książki "Efektywny monitoring infrastruktury IT dla każdego".

    Zobacz także:

    thumb image

    7 kwietnia 2025

    Jak Zabbix wspiera realizację wymagań dyrektywy NIS2


    Czytaj
    thumb image

    14 listopada 2022

    Handy Tips #7: Zbieranie metryk z punktów końcowych HTTP


    Czytaj
    thumb image

    19 września 2022

    Handy Tips #5: Monitorowanie wpisów w pliku dziennika przy pomocy agenta Zabbix


    Czytaj

    Obejrzyj nasze filmy:

    Summary
    Monitoring infrastruktury. Po co, jak i dlaczego?
    Article Name
    Monitoring infrastruktury. Po co, jak i dlaczego?
    Description
    Jeśli chcesz poznać Zabbixa od praktycznej strony – sięgnij po moją książkę. To efekt wielu lat pracy z monitoringiem w realnych wdrożeniach. Mam nadzieję, że znajdziesz w niej coś, co pomoże także Tobie!
    Author
    Publisher Name
    APLITT. Human Face of IT
    Publisher Logo