Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? 10 pomysłów

Nie da się ukryć, że ostatnie lata postawiły przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, także finansowych. Wynika to nie tylko z pandemii, ale i wojny, czy rosnącej inflacji. Jak sobie z tym poradzić? Poprzez odpowiednio dobrane sposoby generowania oszczędności. Oto 10 propozycji!

Sposoby na generowanie oszczędności w firmie 

Sposoby, w jakie obniżysz koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, powinny być dopasowane do Twoich potrzeb, wielkości firmy, branży oraz ilości zatrudnionych pracowników. Nie wszystkie nasze propozycje będą w stanie spełnić Twoje potrzeby. Nie zapominaj jednak, że czasem wystarczą niewielkie zmiany, by cieszyć się długofalowymi korzyściami.

 1. Outsourcing w firmie

Nowoczesne rozwiązania mogą pochłaniać duże koszty, szczególnie jeśli wraz z rozwojem firmy pojawi się potrzeba zatrudnienia nowych osób. Outsourcing pracowniczy to opcja, która sprawdzi się w dużych korporacjach, w których procesy kadrowe przeprowadzane są masowo.

Skorzystanie z usług firmy, która zatrudnia pracowników z wieloletnim doświadczeniem, będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli wygenerować oszczędności nie tylko na wynagrodzeniu pracownika i sprzęcie komputerowym, który musiałbyś mu zapewnić, a także regularnych kursach doszkalających. Ponadto outsourcing redukuje ryzyko dłuższej przerwy w wykonywaniu obowiązków np. przez zwolnienie lekarskie lub urlop pracownika.

Pamiętaj, że firmy oferują dziś usługi specjalistów z wielu branż, np. IT, księgowości, reklamy czy PR.

 

My możemy zapewnić Ci wsparcie informatyczne. Sprawdź outsourcing od Aplitt – TUTAJ.

 

Dowiedz się więcej!

 • ile może trwać wdrożenie w mojej firmie?
 • ile to kosztuje?
 • jakie są możliwości integracji?
 • czy zapewniamy wsparcie powdrożeniowe?
Skontaktuj się!

2. Praca zdalna

Jeśli jest to możliwe, zdecyduj się na pracę zdalną. Organizacje preferują tę opcję, ponieważ pozwala im generować stałe oszczędności. Musisz jedynie wyposażyć pracowników w niezbędne sprzęty.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wprowadzić pracy zdalnej, pomyśl o rozwiązaniu hybrydowym, które pozwoli Ci generować m.in. mniejsze koszty za energię czy biurowe wyposażenie, np. papier.

3. Ekologiczna sprzedaż odpadów

Firmy produkcyjne mogą poszukać oszczędności, sprzedając odpady, np. odrzuty drzewne, skrzynie, folie czy pianki. Taka transakcja jest opłacalna i ekologiczna.

4. Spotkania online

Jeśli pracownicy wykonują obowiązki z domu, to dlaczego nie przenieść biznesu do online? Z klientami możesz spotykać się podczas wideokonferencji, niezależnie od tego, gdzie właśnie się znajdują.

W ten sposób w zapomnienie idą kosztowne podróże służbowe. Oczywiście, niektóre umowy lepiej finalizować twarzą w twarz, jednak samo przedstawienie oferty z powodzeniem może zostać przeprowadzone za pomocą laptopa i dobrej jakości mikrofonu.

5. Sprzęt elektroniczny – to, jaki wybierzesz, ma znaczenie

Koszty zakupu obniżysz, jeśli zdecydujesz się na sprzęt poleasingowy. Jeśli ta opcja średnio Ci odpowiada, pomyśl, czy zamiast kupować, lepiej nie wydzierżawić urządzenia. W tym przypadku, po stronie firmy leżą koszty związane z serwisem i naprawami, a Ty opłacasz jedynie koszt wynajmu urządzenia.

Co ważne, wybieraj sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Dzięki temu zaoszczędzisz na rachunkach za prąd. Przypominaj też pracownikom, by nie zostawiali sprzętu w funkcji czuwania, tylko zawsze go wyłączali po zakończonej pracy.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze sprzętu? Skorzystaj z porad naszych serwisantów, którzy nie tylko dobiorą Ci infrastrukturę IT, ale także przygotują ją do Twojej pracy! SPRAWDŹ TUTAJ!

6. Analizuj koszty wysyłki

Wysyłasz produkty do klientów? Warto negocjować koszty wysyłki z usługobiorcami.

Jeśli masz małą firmę, korzystaj z programów lojalnościowych i stale analizuj sytuację rynkową. Dzięki temu wydasz mniej i będziesz mógł zapewnić klientom tańsze produkty. Generowanie przewag konkurencyjnych jest bardzo ważne.

7. Wybierz Elektroniczny Obieg Dokumentów

Szukając oszczędności, wybierz system EOD, który usprawnia obieg pism przychodzących, faktur, umów i wniosków wewnętrznych, automatyzuje codzienne czynności i podnosi efektywność pracowników. Ponadto Elektroniczny Obieg Dokumentów zwiększa dynamikę działania firmy oraz zabezpiecza dane – zarówno przedsiębiorstwa, jak i klientów.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Elektroniczny Obieg Dokumentów jest dużym wydatkiem, będącym ryzykiem dla firmy. Warto jednak wiedzieć, że koszty EOD w przypadku wielu średnich i dużych firm zwracają się już po roku lub kilku latach – a korzyści zostają na stałe!

Skąd te oszczędności? EOD pozwala na obniżenie kosztów związanych z codziennym procedurami administracyjnymi, wymiana danych jest prostsza, a obsługiwanie wniosków i faktur szybsze. Oszczędzasz więc czas pracowników i minimalizujesz ilość dokumentów papierowych do minimum.

Jakby tego było mało, wyszukiwanie danych w EOD jest przyjemne i proste. Dowolny dokument znajdziesz dzięki wyszukiwarce, a OCR zeskanuje treść każdej faktury – Tobie zostanie tylko sprawdzenie, czy system poradził sobie z zadaniem. Jeśli tak, zatwierdzasz fakturę, a ona trafia do obiegu. Oczywiście możesz śledzić, na jakim etapie obsługi dany dokument się znajduje. Przy okazji masz pewność, że trafiła jedynie do uprawnionych osób.

Elektroniczny Obieg Dokumentów należy do rozwiązań, które polepszają relacje z partnerami i są częścią wdrażania strategii paperless, tak popularnej wśród nowoczesnych firm. Warto o tym pomyśleć, chcąc na stałe zaprosić oszczędności do swojej firmy.

8. Korzystaj z dofinansowań!

Mali i średni przedsiębiorcy mogą pomyśleć o zwiększaniu kompetencji pracowników, przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Skorzystaj np. z Podmiotowego Systemu Finansowania, który oferuje dofinansowania szkoleń, studiów czy coachingu.

Jeśli zdecydujesz się na pełnopłatne szkolenia, wybierz formę online. Pozwalają zredukować koszty dojazdu, noclegu i oszczędzić czas. Niemal zawsze dostęp online jest tańszy, a dawka wiedzy taka sama.

9. Zmniejsz stany magazynowe

Jeśli nie jest to koniecznie, nie kupuj produktów hurtem. Jeszcze kilka lat temu stale słyszeliśmy o tym, że masowe zakupy to sposób na oszczędzanie pieniędzy. Dziś już wiadomo, że takie podejście jest krótkowzroczne, ponieważ zapasy generują koszty.

Jeśli masz stałych klientów i jesteś pewien, że produkt zostanie sprzedany – oczywiście warto zamówić więcej, jeśli jednak wiesz, że zależnie od miesiąca, pory roku, sytuacji na świecie czy innych czynników decyzje zakupowe klientów mogą się różnić, nie decyduj się na za duże stany magazynowe.

Dlaczego większe zapasy generują koszty?

 • Towar może zepsuć się na magazynie lub podczas stałego przekładania z miejsca na miejsce.
 • Zamrożona gotówka nie pracuje na korzyść firmy.
 • Potrzebujesz większej przestrzeni magazynowej, by wszystko bezpiecznie przechować.
 • Twoi pracownicy pracują dłużej, ponieważ muszą przyjąć i rozładować dostawy.
 • Część niesprzedanych zapasów może przestać nadawać się do sprzedaży.

10. Oszczędź na serwisie IT

W małych firmach zazwyczaj nie ma potrzeby, by zatrudniać informatyka. Nie będzie on potrzebny przez cały etat, a jedynie podczas awarii lub konfiguracji sprzętu. W takim przypadku, zamiast szukać osoby, która poradzi sobie z problemem w momencie, gdy ten już się pojawi, lepiej wykupić usługę i pomoc otrzymać natychmiastowo. Koszt obsługi informatycznej firmy może wynosić jedynie 120zł za roboczogodzinę – płacisz tylko wtedy, gdy takiej usługi potrzebujesz! Warto mieć to na uwadze, ponieważ szukanie specjalisty na ostatni moment, może być bardzo kosztowne.

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ
Summary
Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? 10 pomysłów
Article Name
Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? 10 pomysłów
Description
Pandemia, wojna, inflacja... Jak poradzić sobie z coraz wyższymi kosztami prowadzenia działalności? Oto 10 propozycji!
Author
Publisher Name
APLITT. Human Face of IT
Publisher Logo

Podziel się treścią:

Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Zostaw kontakt, aby dowiedzieć się więcej!

  Imię i nazwisko*:
  Firma*:
  Telefon*:
  E-mail*:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celu dostarczenia mi aktualności, informacji handlowych i marketingowych dotyczących produktów i usług z oferty Aplitt sp. z o.o., poprzez kontakt telefoniczny / sms / e-mail / komunikator.

  * pole wymagane

  Więcej informacji w Polityce Prywatności.

  Tomasz Piotrowski | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  Tomasz Piotrowski | Specjalista ds. marketingu w Aplitt
  W Aplitt zajmuje się głównie rozwojem komunikacji wewnętrznej poprzez firmowy serwis informacyjny i cykliczne spotkania pracowników. Współtworzył produkty innowacyjne, gdzie odpowiadał za przygotowania interfejsów użytkownika. Prywatnie dziennikarz ogólnopolskiego medium, konferansjer i organizator imprez kulturalnych.

  Zobacz także:

  thumb image

  2 marca 2022

  Elektroniczny Obieg Dokumentów. Fakty i mity o wdrożeniu systemu


  Czytaj
  thumb image

  9 maja 2022

  Elektroniczny Obieg Dokumentów. Jak zaoszczędzisz czas?


  Czytaj
  thumb image

  13 marca 2021

  Jak wdrożyć Elektroniczny Obieg Dokumentów?


  Czytaj

  Obejrzyj nasze filmy:

  Summary
  Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? 10 pomysłów
  Article Name
  Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? 10 pomysłów
  Description
  Pandemia, wojna, inflacja... Jak poradzić sobie z coraz wyższymi kosztami prowadzenia działalności? Oto 10 propozycji!
  Author
  Publisher Name
  APLITT. Human Face of IT
  Publisher Logo