Powrót do bloga

Prawdziwe historie | 25 listopada 2019

Gotówka na klik

Jak zrealizować projekt IT w 3 miesiące


Silnik decyzyjny to wielkie centrum przetwarzania wniosków kredytowych w każdym banku. Inaczej mówiąc serce układu kredytowego. Zazwyczaj obsługuje go pracownik banku, dbając o precyzyjne i prawidłowe wypełnienie wniosku i interpretację podjętej decyzji. Zazwyczaj, ale czy musi tak być zawsze? A gdyby tak pozwolić klientowi samemu składać wniosek o kredyt? Bez konieczności wychodzenia z domu? W 15 minut?

Blog ekspertów IT Gotówka na klik zdjęcie duże

Od czego zacząć

„Rafał, trzeba zrobić pożyczkę na klik w bankowości elektronicznej. Za trzy miesiące Klient chciałby sprzedać pierwszą pożyczkę tym kanałem. Dasz sobie radę!” . Tymi słowami Dyrektor Departamentu Rozwoju Oprogramowania powierzył mi realizację śmiałego i jak się okazało bardzo wymagającego projektu.

Konieczność integracji 3 systemów: bankowości elektronicznej, głównego systemu informatycznego i silnika decyzyjnego, a także spotkania z klientem, ustalanie procesu biznesowego, zderzenie z zupełnie nowym środowiskiem produktu, nieznana specyfikacja techniczna. Więcej niewiadomych niż wiadomych. I presja czasu. Nawet niewinne czytanie córce bajek o Kubusiu Puchatku, który im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było – brzmiało dziwnie znajomo. I złowieszczo.

Założenie: użytkownik w bankowości elektronicznej składa wniosek pożyczkowy i już kilkanaście sekund później wybiera z przygotowanej dla niego oferty preferowaną wysokość i okres kredytu. Wpisuje hasło SMS, klika i gotowe – gotówka na koncie.

To był trudny czas, w którym mogłem się przekonać jak ważne jest nasze doświadczenie w zwinnych metodykach zarządzania projektem. I jak ważna jest współpraca zespołu analityków, programistów i testerów.

Załamywanie rąk nie leży w mojej naturze. Chwyciłem tego byka za rogi: kickoff meeting, zmiana priorytetów w Backlogu Produktu, Refinement – podział projektu na Sprinty i rozpoczęcie drogi do sukcesu.

„Droga do sukcesu to podjęcie zmasowanych, zdeterminowanych działań.” – Anthony Robbins

Budowaliśmy cały produkt od nowa, zarówno po stronie graficznego interfejsu użytkownika jak i w warstwie usług Web Services w trybie zapytań i odpowiedzi. W tego typu projektach kluczowe znaczenie ma zaangażowanie, determinacja zespołu oraz wysokie umocowanie projektu w organizacji. Wszystkie te czynniki łącznie wystąpiły. Ruszyliśmy z kopyta!

Start testowy i produkcyjny

Makiety, formatki i w końcu prototyp usługi – poddany surowej ocenie klienta. W końcu implementacja w zespołach scrumowych i czas testów. Wersję produkcyjną usługi udostępniliśmy dla dużej grupy testowej. Wykonaliśmy ostatnie poprawki i gotowe. Zamknęliśmy projekt w 4 sprintach.

Co dalej

Produkt jest na tyle uniwersalny, że może być wykorzystany w każdej instytucji finansowej opierającej wnioskowanie o integrowany silnik decyzyjny. Już dziś planujemy z klientem implementację usługi w kolejnych 4 instytucjach finansowych. Ten projekt pokazał, że nie boimy się niestandardowych integracji systemów. Jeżeli Twoja organizacja też stoi przed takim wyzwaniem to jesteśmy do Twojej dyspozycji.

* nasza lista referencyjna obejmuje wiele przedsiębiorstw, które ze względu na kluczowe znaczenie realizowanych prac zastrzegła sobie poufność informacji o stosowanych w nich rozwiązaniach, niekiedy rozszerzając ją na zakaz podawania jakichkolwiek informacji o współpracy


Summary
Gotówka na klik
Article Name
Gotówka na klik
Description
Jak wygląda budowa pożyczki na klik od podstaw? Sprawdź jak wyglądało wdrożenie produktu informatycznego w trzy miesiące.
Author
Publisher Name
Apliit sp. z o.o.
Publisher Logo
Podziel się opinią
Rafał Klimski Aplitt Sp. z o.o. | Kierownik Projektu

Kierownik Projektu/Product Owner z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Testowałem, programowałem, analizowałem, ale zawsze chciałem zarządzać projektami - co z sukcesami czynię od wielu lat. Motto: „Cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji.” Joe L.Griffith

Rafał Klimski

Aplitt sp. z o.o. | Kierownik Projektu

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

5 sierpnia 2020

Elektroniczny Dziennik Logopedyczny


Czytaj
thumb image

23 lipca 2020

Jak spełnić wymagania RODO


Czytaj
thumb image

19 czerwca 2020

Moja przygoda z programowaniem


Czytaj
thumb image

17 marca 2020

Jak chronić się przed cyberprzestępczością


Czytaj
Go to Top