Gotówka na klik
Jak zrealizować projekt IT w 3 miesiące
Z artykułu dowiesz się:
Silnik decyzyjny to wielkie centrum przetwarzania wniosków kredytowych w każdym banku. Inaczej mówiąc serce układu kredytowego. Zazwyczaj obsługuje go pracownik banku, dbając o precyzyjne i prawidłowe wypełnienie wniosku i interpretację podjętej decyzji. Zazwyczaj, ale czy musi tak być zawsze? A gdyby tak pozwolić klientowi samemu składać wniosek o kredyt? Bez konieczności wychodzenia z domu? W 15 minut?

Od czego zacząć
„Rafał, trzeba zrobić pożyczkę na klik w bankowości elektronicznej. Za trzy miesiące Klient chciałby sprzedać pierwszą pożyczkę tym kanałem. Dasz sobie radę!” . Tymi słowami Dyrektor Departamentu Rozwoju Oprogramowania powierzył mi realizację śmiałego i jak się okazało bardzo wymagającego projektu.
Konieczność integracji 3 systemów: bankowości elektronicznej, głównego systemu informatycznego i silnika decyzyjnego, a także spotkania z klientem, ustalanie procesu biznesowego, zderzenie z zupełnie nowym środowiskiem produktu, nieznana specyfikacja techniczna. Więcej niewiadomych niż wiadomych. I presja czasu. Nawet niewinne czytanie córce bajek o Kubusiu Puchatku, który im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było – brzmiało dziwnie znajomo. I złowieszczo.
Założenie: użytkownik w bankowości elektronicznej składa wniosek pożyczkowy i już kilkanaście sekund później wybiera z przygotowanej dla niego oferty preferowaną wysokość i okres kredytu. Wpisuje hasło SMS, klika i gotowe – gotówka na koncie.
To był trudny czas, w którym mogłem się przekonać jak ważne jest nasze doświadczenie w zwinnych metodykach zarządzania projektem. I jak ważna jest współpraca zespołu analityków, programistów i testerów.
Załamywanie rąk nie leży w mojej naturze. Chwyciłem tego byka za rogi: kickoff meeting, zmiana priorytetów w Backlogu Produktu, Refinement – podział projektu na Sprinty i rozpoczęcie drogi do sukcesu.
„Droga do sukcesu to podjęcie zmasowanych, zdeterminowanych działań.” – Anthony Robbins
Budowaliśmy cały produkt od nowa, zarówno po stronie graficznego interfejsu użytkownika jak i w warstwie usług Web Services w trybie zapytań i odpowiedzi. W tego typu projektach kluczowe znaczenie ma zaangażowanie, determinacja zespołu oraz wysokie umocowanie projektu w organizacji. Wszystkie te czynniki łącznie wystąpiły. Ruszyliśmy z kopyta!
Start testowy i produkcyjny
Makiety, formatki i w końcu prototyp usługi – poddany surowej ocenie klienta. W końcu implementacja w zespołach scrumowych i czas testów. Wersję produkcyjną usługi udostępniliśmy dla dużej grupy testowej. Wykonaliśmy ostatnie poprawki i gotowe. Zamknęliśmy projekt w 4 sprintach.
Co dalej
Produkt jest na tyle uniwersalny, że może być wykorzystany w każdej instytucji finansowej opierającej wnioskowanie o integrowany silnik decyzyjny. Już dziś planujemy z klientem implementację usługi w kolejnych 4 instytucjach finansowych. Ten projekt pokazał, że nie boimy się niestandardowych integracji systemów. Jeżeli Twoja organizacja też stoi przed takim wyzwaniem to jesteśmy do Twojej dyspozycji.
* nasza lista referencyjna obejmuje wiele przedsiębiorstw, które ze względu na kluczowe znaczenie realizowanych prac zastrzegła sobie poufność informacji o stosowanych w nich rozwiązaniach, niekiedy rozszerzając ją na zakaz podawania jakichkolwiek informacji o współpracy

Kierownik Projektu/Product Owner z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Testowałem, programowałem, analizowałem, ale zawsze chciałem zarządzać projektami - co z sukcesami czynię od wielu lat. Motto: „Cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji.” Joe L.Griffith
Rafał Klimski
Aplitt sp. z o.o. | Kierownik Projektu