Powrót do bloga

Prawdziwe historie | 25 listopada 2019

Gotówka na klik

O tym jak zrealizować projekt w 3 miesiąceO czym przeczytasz w artykule:

> budowa produktu bankowego
> Scrum krok po kroku

Silnik decyzyjny to wielkie centrum przetwarzania wniosków kredytowych w każdym banku. Inaczej mówiąc serce układu kredytowego. Zazwyczaj obsługuje go pracownik banku, dbając o precyzyjne i prawidłowe wypełnienie wniosku i interpretację podjętej decyzji. Zazwyczaj, ale czy musi tak być zawsze? A gdyby tak pozwolić klientowi samemu składać wniosek o kredyt? Bez konieczności wychodzenia z domu? W 15 minut?

„Rafał, trzeba zrobić pożyczkę na klik w bankowości elektronicznej. Za trzy miesiące Klient chciałby sprzedać pierwszą pożyczkę tym kanałem. Dasz sobie radę!” . Tymi słowami Dyrektor Departamentu Rozwoju Oprogramowania powierzył mi realizację śmiałego i jak się okazało bardzo wymagającego projektu.

Od czego zacząć?

Konieczność integracji 3 systemów: bankowości elektronicznej, głównego systemu informatycznego i silnika decyzyjnego, a także spotkania z klientem, ustalanie procesu biznesowego, zderzenie z zupełnie nowym środowiskiem produktu, nieznana specyfikacja techniczna. Więcej niewiadomych niż wiadomych. I presja czasu. Nawet niewinne czytanie córce bajek o Kubusiu Puchatku, który im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było – brzmiało dziwnie znajomo. I złowieszczo.

Założenie: użytkownik w bankowości elektronicznej składa wniosek pożyczkowy i już kilkanaście sekund później wybiera z przygotowanej dla niego oferty preferowaną wysokość i okres kredytu. Wpisuje hasło SMS, klika i gotowe – gotówka na koncie.

To był trudny czas, w którym mogłem się przekonać jak ważne jest nasze doświadczenie w zwinnych metodykach zarządzania projektem. I jak ważna jest współpraca zespołu analityków, programistów i testerów.

Załamywanie rąk nie leży w mojej naturze. Chwyciłem tego byka za rogi: kickoff meeting, zmiana priorytetów w Backlogu Produktu, Refinement – podział projektu na Sprinty i rozpoczęcie drogi do sukcesu.

„Droga do sukcesu to podjęcie zmasowanych, zdeterminowanych działań.” – Anthony Robbins

Budowaliśmy cały produkt od nowa, zarówno po stronie graficznego interfejsu użytkownika jak i w warstwie usług Web Services w trybie zapytań i odpowiedzi. W tego tupu projektach kluczowe znaczenie ma zaangażowanie, determinacja zespołu oraz wysokie umocowanie projektu w organizacji. Wszystkie te czynniki łącznie wystąpiły. Ruszyliśmy z kopyta!

Start testowy i produkcyjny

Makiety, formatki i w końcu prototyp usługi – poddany surowej ocenie klienta. W końcu implementacja w zespołach scrumowych i czas testów. Wersję produkcyjną usługi udostępniliśmy dla dużej grupy testowej. Wykonaliśmy ostatnie poprawki i gotowe. Zamknęliśmy projekt w 4 sprintach.

Co dalej

Produkt jest na tyle uniwersalny, że może być wykorzystany w każdej instytucji finansowej opierającej wnioskowanie o integrowany silnik decyzyjny. Już dziś planujemy z klientem implementację usługi w kolejnych 4 instytucjach finansowych. Ten projekt pokazał, że nie boimy się niestandardowych integracji systemów. Jeżeli Twoja organizacja też stoi przed takim wyzwaniem to jesteśmy do Twojej dyspozycji.

* nasza lista referencyjna obejmuje wiele przedsiębiorstw, które ze względu na kluczowe znaczenie realizowanych prac zastrzegła sobie poufność informacji o stosowanych w nich rozwiązaniach, niekiedy rozszerzając ją na zakaz podawania jakichkolwiek informacji o współpracy

Rafał Klimski Aplitt Sp. z o.o. | Kierownik Projektu

Kierownik Projektu/Product Owner z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Testowałem, programowałem, analizowałem, ale zawsze chciałem zarządzać projektami - co z sukcesami czynię od wielu lat. Motto: „Cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji.” Joe L.Griffith

Rafał Klimski

Aplitt Sp. z o.o. | Kierownik Projektu


Zobacz również

thumb image

26 listopada 2019

Po co mojej firmie monitoring IT?


Czytaj
thumb image

25 listopada 2019

Jak się tworzy własny monitoring IT?


Czytaj
thumb image

25 października 2019

Zabbix z lotu ptaka


Czytaj