Powrót do bloga

Prawdziwe historie | 25 listopada 2019

Dyrektywa PSD2 w praktyce

Idea otwartej bankowości.


 

 

 

Na mocy unijnej dyrektywy PSD2 instytucje finansowe w całej Europie zostały zobligowane do stworzenia i utrzymywania interfejsu programistycznego pozwalającego certyfikowanym podmiotom trzecim na inicjowanie operacji płatniczych, dostęp do informacji o rachunku, czy potwierdzanie dostępności środków na koncie. Dyrektywa PSD2 ma na celu wdrożenie idei otwartej bankowości, czyli stworzenia jednolitego i bezpiecznego rynku usług płatniczych.

 

 

 

 

Co to jest dyrektywa PSD2

 

PSD2 (ang. Payment Services Directive) to unijna dyrektywa dotycząca usług płatniczych, do której musiały dostosować się wszystkie kraje Wspólnoty, w tym także Polska. Banki i inne instytucje finansowe miały czas na wdrożenie przepisów dyrektywy do 14 września 2019 roku. Głównymi założeniami dyrektywy PSD2 jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów i lepsze chronienie ich przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym. Ma także zwiększyć szybkość realizacji płatności bezgotówkowych.

 

Zmiany wprowadzone PSD2

 

  • Procedura silnego uwierzytelnienia. Najbardziej odczuwalną zmianą dla konsumentów jest wprowadzenie procedury silnego uwierzytelnienia. Oznacza to, że od 14 września tożsamość konsumenta korzystającego z elektronicznych usług płatniczych, jest podwójnie weryfikowana.

 

  • Mniejsza odpowiedzialność i szybsza reklamacja. Dyrektywa PSD2 zmniejszyła odpowiedzialność klienta za nieautoryzowane transakcje. Konsument nie ponosił odpowiedzialności, w przypadku gdy nie mógł sobie zdawać sprawy z utraty, kradzieży lub przywłaszczenia. Przyjęto, że w przypadku nieautoryzowanej transakcji płatniczej, będzie musiał zapłacić 50 euro (wcześniej 150 euro) a pozostała odpowiedzialność ponosi dostawca usług.

 

Przystosowanie produktów bankowych do PSD2

 

Grupa naszych klientów stanęła przed wyzwaniem dostosowania się do dyrektywy PSD2 w nieprzekraczalnym terminie do 14 września 2019. Przygotowaliśmy dla nich kompleksową architekturę rozwiązania zgodną ze standardem PolishAPI i najwyższymi wymogami bezpieczeństwa. Projekt obejmował również zaprojektowanie i wdrożenie interfejsu awaryjnego, zapewniającego dostęp do usług w razie chwilowej niedostępności interfejsu podstawowego.

 

Całość rozwiązania została przez nas wdrożona w dwudziestu instytucjach finansowych. Przy projekcie pracowało kilka zespołów programistycznych, złożonych z doświadczonych specjalistów. Ich umiejętności pozwoliły szybko i sprawnie wytworzyć i dostarczyć klientom wysokiej klasy oprogramowanie.

 

Wykorzystane technologie

 

W projekcie PolishAPI zostały wykorzystane takie technologie, jak .NET Core 2, Angular 8 czy HAProxy. Dzięki własnej, rozbudowanej architekturze serwerowej jesteśmy w stanie spełnić nawet bardzo rygorystyczne wymagania co do ciągłości działania systemów i ich bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku tego typu projektów z branży finansowej.

 

Aplitt jest dużą, nowocześnie zarządzaną organizacją dostarczającą rozwiązania IT. Wśród naszych klientów są zarówno duże instytucje, jak i małe firmy z różnych branż. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie wytworzyć dla nich praktycznie dowolne oprogramowanie. Do każdego projektu podchodzimy elastycznie i możemy zaoferować bardzo atrakcyjne warunki współpracy.

 

* nasza lista referencyjna obejmuje wiele przedsiębiorstw, które ze względu na kluczowe znaczenie realizowanych prac zastrzegła sobie poufność informacji o stosowanych w nich rozwiązaniach, niekiedy rozszerzając ją na zakaz podawania jakichkolwiek informacji o współpracy.

 

 

×

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu sprawi Ci przyjemność.

Jeśli chcesz, byśmy pokazali Ci jak to narzędzie sprawdzi się w Twojej firmie, po prostu zarezerwuj rozmowę.

SKONTAKTUJ SIĘ
Summary
Dyrektywa PSD2 w praktyce
Article Name
Dyrektywa PSD2 w praktyce
Description
Co to jest dyrektywa PSD2? Jak wygląda przystosowanie produktów bankowych do dyrektywy w praktyce? Jakie technologie wykorzystać? Sprawdź!
Author
Publisher Name
Aplitt sp. z o.o.
Publisher Logo
Podziel się opinią

Kierownik projektów informatycznych z piętnastoletnim doświadczeniem. Projektował i realizował witryny korporacyjne, platformy e-commerce, serwisy społecznościowe, aplikacje mobilne i złożone aplikacje webowe. Przez wiele lat związany z branżami: mediową, telekomunikacyjną/IT, farmaceutyczną i e-commerce. Wdrażał procesy i metodyki prowadzenia projektów w małych i dużych organizacjach. Posiadacz certyfikatu PRINCE2® Practitioner.

Karol Grabowicz

Aplitt sp. z o.o. | Kierownik Projektu

Napisz do mnie:  

Zobacz również

thumb image

23 lipca 2020

Jak spełnić wymagania RODO


Czytaj
thumb image

19 czerwca 2020

Moja przygoda z programowaniem


Czytaj
thumb image

17 marca 2020

Jak chronić się przed cyberprzestępczością


Czytaj
thumb image

25 listopada 2019

Autoryzacja transakcji


Czytaj
Go to Top